Zajímavé články

Jak na prodej domu nebo byt bez realitky

Trh s bydlením je náročný. Mnoho lidí se proto rozhoduje, zda neprodat svůj dům bez realitní agentury. Nejen že tak mohou sami ušetřit několik desítek tisíc korun, ale dům mnohdy prodají i rychleji. Zájemcům o koupi se totiž nelíbí výška provizí, kterou zaplatí přímo realitnímu agentovi, kterým jim prodej domu zprostředkuje.

Co udělat pro rychlý prodej bez realitky

Pokud se prodejce domu rozhodne, že služeb realitky nevyužije, musí počítat s tím, že na něj spadne velké břemeno odpovědnosti. Musí si sám sehnat kupce, sepsat prodejní smlouvu, zařídit úřední záležitosti včetně přepisu nemovitosti a ztratí tak mnoho času, který by mohl s realitkou ušetřit. Důležité je také stanovit odpovídající cenu prodávaného objektu. K tomu je zapotřebí odhadce. Odhadujete cenu svého domu na pět milionů korun? Možná se pěkně pletete.

Buďte objektivní a realistický. Pokud dům potřebuje nutně rekonstrukci pokojů či novou střechu, snižte cenu o tyto náklady. Jako majitel domu musíte k prodeji pořídit také kvalitní a reálné fotografie všech prostorů, případně i zahrady a okolí. Nebojte se ukázat dům v tom nejlepším světle. Dobré fotky vám přilákají mnoho zájemců. Dům před focením ukliďte a počkejte si na jasné denní světlo.

Mít známosti se vyplatí

Inzerát na prodej domu můžete umístit do místních novin nebo na internet. Pro větší šanci nejprve oslovte své známé, kteří mohou oslovit své známé. Pro jistotu doporučujeme i oslovení právníka, který vám pomůže se všemi náležitostmi týkajících se prodeje domu. Poradit se můžete i v bezplatné právní agendě, která sídlí v každém větším městě. Jakmile si naplánujete první prohlídky domu, měli byste jej opravdu nachystat tak, aby působil lákavě a přímo vybízel ke koupi. Vyvětrejte všechy místnosti, abyste zabránili zatuchlinám. Vystěhujte nevzhledné kusy nábytku a vymeťte všechny pavučiny. Dům musí opravdu působit čistě a útulně. Generální úklid vám k tomu pomůže.

Z domu také odneste všechny cennosti a zájemcům o koupi představte vše, co v domě při prodeji zůstává. Velmi působivě také zní, pokud při prohlídce zmíníte všechny dostupné objekty v okolí, jako je školka, obchod, kino, nákupní centurm či parkovací místo. Před podpisem smlouvy požadujte zálohu, na kterou vystavíte zájemci doklad. Budete tak mít jistotu, že se dům spolehlivě prodal.

Nevýhody prodeje bez realitky

Někdy se může situace zkomplikovat a zájemce o dům si koupi rozmyslí. I tohle je problém, který musíte za realitku vyřešit vy sám jako majitel objektu. Kupující např. nedostane slíbený úvěr na dům nebo v okolí zahlédne jiný, cenově dostupnější dům. Buďte připraven i na tuto variantu. Mnozí majitelé domu navíc prodávají nemovitosti i více jak pět let. Dům pak chátrá a klesá jeho hodnota.Je to způsobeno přemrštěnou cenou či špatnou lokalitou. Promyslete tedy všechny své kroky ještě před tím, než se rozhodnete svůj dům prodat svépomocí.

1 komentář
  1. Odpovědět Slaneczek Březen 3, 2017 v 12:50 pm

    Sama jsem měla strašnou zkušenost při prodeji svého bytu. Původně jsem chtěla prodat bez realitní kanceláře. Měla jsme nabídku i na webu Bezrealitky.cz, kde jsem brzy musela nabídku stáhnout kvůli neustálým telefonátům realitních makléřů – to je asi automatický úděl pubklikace tady. ale to je jiný příběh. První zájemci – dva předběžně byt chtěli a nějaou dobu jsem jej blbka bez rezervační smlouvy držela a přicházela o peníze. Třetí mi vše příslíbil a de facto jsme reálně jednali o prodeji, ale ejhle, nedosáhl na hypotéku. opět další prodloužení a ztracený čas a peníze. Dejte pokoj. Kdo má čas řešit správnost prodejní smlouvy a pročítat zákony? Shánět právníka, notáře. Raději obětuji peníze a nechám tyhle radosti a starosti na makléři, který je za to mnou řádně zaplacen. Osobně mi to s pomocí realitky trvalo 2 měsíce a to i se zajištěním financování pro zájemce a všech přepisů, daní apod.

Napište komentář

Hledat