Jak doma pěstovat Aloe Vera

Léky, kosmetika, doplňky stravy – tam všude najdete Aloe vera. Tato zázračná rostlina původem ze severu Afriky celou řadu skvělých účinků. Pro své léčivé účinky jsou pěstovány tři druhy aloe vera –  aloe pravá, aloe kapská a aloe stromovitá. Šťáva z listů aloe vera získáme vyříznutím části listu, který pak podélně rozřízneme. Rostlina, z níž chceme získat šťávu, musí být nejméně dva roky stará.

Léčivé účinky Aloe vera

Jako velmi účinný lék je aloe vera používána tisíce let. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Používá se i pro léčbu potravinové alergie, infekcí dutiny ústní, kožních problémů (popáleniny, opary, ekzémy, plísně, proti lupům) a při zánětech trávicího ústrojí. Pomáhá i diabetikům a pacientům s astmatem či sníženou imunitou. Při užívání vnitřně pozor na předávkování – aloe vera je silně projímavá.

Jak doma pěstovat Aloe vera?

V místech přirozeného výskytu roste zcela volně, ale u nás ji najdeme nejčastěji jako pokojovou rostlinu. Její pěstování není náročné a zvládne ho každý. Pro pěstování nebudeme potřebovat žádné speciální podmínky ani pomůcky, jen vhodný květináč, zem, hnojivo a vodu. Aloe vera nám dobře poroste v propustné zemině. Vhodná je například směs, tvořená třetinou kompostu, třetinou listové půdy a třetinou písku. Nezapomeňte na dobrou drenáž, aloe vera klidně přežije, když ji zapomenete zalít, ale nepřežije, když ji přelijete. V zimě stačí menší množství vody než v létě. Hnojení by se také nemělo přehánět, stačí jen přihnojovat minerálními hnojivy zhruba jednou za 2 – 3 týdny.

Aloe vera má ráda sluníčko, ale přílišné vedro jí škodí. Z okna jí dejte na místo s normální pokojovou teplotou. V zimě by měla být umístěna do suché místnosti s teplotou v rozmezí 5 – 12°C aloe před přílišným horkem chránit a neideálně ji přemístit na stanoviště s normální pokojovou teplotou.

Číst více:  Jak si doma vyrobit mastičku z bylinek?

Rozmnožovat můžeme aloe buď řízkováním, nebo ze semínek sbíraných na jaře, dokud teplota nepřekročí 21°C. V tomto období také rostliny přesazujeme.

Při pěstování bychom si měli dát pozor na příliš vody, vlhký vzduch, málo slunce, průvan a nevhodnou půdu. Pokud se těmto nejčastějším chybám vyhneme, budeme mít doma svou vlastní přírodní lékárnu.

 

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *