Jak naučit králíka chodit na toaletu

Říká se, že králíci jsou inteligentní zvířata a jejich chovatelé to mohou směle dosvědčit. Pokud jste někdy v bytě chovali zakrslého králíka, pak víte, že tomu tak skutečně je. Důkazem může být třeba to, že králíci jsou schopni naučit se určitým povelům. Jsou schopni slyšet na jméno, přiběhnout na zavolání, poznat svého majitele, nebo třeba chodit na toaletu. Jak je to možné?

Je známo, že kočky to dokážou: pokud jim domů na jedno místo postavíte standardní kočičí záchod, pak se zvíře dřív nebo později naučí vykonávat své potřeby právě zde. Králíci jsou na tom úplně stejně. A toho můžeme jako chovatelé využít – pokud se tedy bojíte, že by vám po bytě zůstávaly bobky na neočekávaných místech, můžete být klidní.

Stačí trochu trpělivosti a králík si zafixuje stanovené místo. Je však nutné počítat s tím, že nějakou dobu ho to budeme muset učit. Jak začít?

1. Nechte králíka, aby si místo vybral sám.

Až bude váš králík volně hopkat po bytě, všímejte si, které místo si vybere jako svou toaletu. Králičí bobky jsou suché a pevné, proto nevadí, když je zanechá třeba na koberci. Je pravděpodobné, že pro vykonání své potřeby zvíře zamíří spíše do kouta nebo jiného klidnějšího místa. Jakmile takové místo vyhledá, pro příště na něj připravte předem zakoupený kočičí záchod. Ten vystelte například pilinami, novinami nebo jiným vhodným materiálem.

2. Za neúspěch netrestejte 

Je pochopitelné, že zpočátku bude králík nechávat hromádky, případně dokonce loužičky, na nejrůznějších místech. Kdykoliv se tak stane, místo důkladně ukliďte, ale králíka zpětně netrestejte – nepochopil by to. Mnohem lepší metodou je odměna. Pokud mu například za každou správně vykonanou potřebu dáte drobnou odměnu ve formě pamlsku, nejlépe dokud je králík stále na místě záchodu, motivuje ho to se sem příště vracet.

3. Záchod pravidelně čistěte

Jakmile se králík jednou zvykne na jedno místo, je pro něj přirozené, že ho bude používat opakovaně. Mnoho králíků se dokonce raději vyprazdňují spíše venku než ve své kleci, jde totiž o čistotná zvířata, která nerada pobývají ve znečištěném prostředí. Jako chovatelé bychom to měli respektovat a dbát na to, aby králičí záchod zůstával pokud možno stále čistý. V opačném případě hrozí, že ho králík odmítne používat. Na druhou stranu je dobré nechat v záchodě alespoň suchou hromádku bobků, které králík cítí, a proto jej lákají.

Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *