Jak se stát au-pair a pracovat v zahraničí, zkušenosti
Pojem au-pair se používá pro chůvu, která hlídá děti v zahraničí, mimo své obvyklé bydliště. Proč se stát zrovna au-pair? Motivace může být různá – někdo tuto cestu volí jako přivýdělek, jiný jako možnost strávit nějakou dobu v zahraničí bez výdajů či jen s minimálními výdaji, dalším důvodem bývá i nutnost či přání zlepšit své jazykové schopnosti.
Kdo se může stát au-pair?
Práci au-pair může vykonávat muž i žena. Srovnat ji můžeme například s učitelskou profesí, kterou stejně tak mohou vykonávat obě pohlaví, ovšem dominují v ní ženy. Práci au-pair nejčastěji vykonávají slečny či dívky ve věku 18-30 let, a to i z toho důvodu, že v tomto věku se nejčastěji naskytne možnost vycestovat bez závazků a potíží v rodné zemi. Samozřejmostí je láska k dětem a vyžadována bývá i praxe v práci s nimi.
- Jaké jsou požadavky
Konkrétní požadavky si vždy určuje každá rodina pro svou budoucí au-pair. Jednou ze základních věcí je, zda je pozice live-in či live-out, tzn. zda au-pair bydlí po dobu pobytu v domě s rodinou či ne. Většina pozic ovšem bývá live-in, takže chůva žije přímo v domě své rodiny. Rodina určuje podmínky práce – je třeba si předem zjistit, kolik budu hlídat dětí, v jakém jsou věku, kolik hodin práce bude denně/týdně, kolik mi za to rodina zaplatí.
Další časté doplňující údaje jsou kde a jak vlastně rodina bydlí, má-li v domě nějaká zvířata, zda po mně bude vyžadovat i vykonávání domácích prací (v některých rodinách žádné, jinde po obědě umýt nádobí a uklidit s dětmi hračky, ovšem jsou i rodiny, ve kterých kromě hlídání dětí práce obnáší i utírání prachu, vysávání, starost o domácí zvířata, praní, atd.).
Rodina také může a nemusí vyžadovat řidičské oprávnění – řidičské oprávnění vydávané v ČR platí pro země EU. Dobré je vědět i to, zda je pro mne k dispozici jídlo v domě či si budu muset kupovat vlastní a také jak se budu moci zabavit ve volném čase (televize, wifi v domě, volnočasová centra nebo památky v okolí. Rodina také vydává požadavek na au-pair kuřák či nekuřák.
Zkušenosti s au-pair
Stejně tak bychom měli postupovat my ve výběru „naší“ rodiny. Je třeba si ujasnit, do jaké země chci vlastně jet (jsou země, které dávají českým au-pair přednost před jinými národnostmi), což závisí i na tom, jakým jazykem a na jaké úrovni se domluvím a také na jak dlouho tam chci nebo mohu jet. Au-pair pobyty většinou začínají na délce alespoň 6 týdnů, nejčastější možností je ale pobyt dlouhodobější – alespoň několik měsíců. Dobré je si předem rozmyslet, kolik dětí a v jakém věku chci hlídat a kolik dní či hodin volna denně/týdně chci pro sebe mít. Konkrétněji už se pak na všem domluvím se svou rodinou.
Než odjedu, je dobré se s rodinou předem kontaktovat telefonicky (např. Skype), abychom měli jistotu, že se s jejími členy dokážeme domluvit a také že si osobnostně budeme sedět (přeci jen spolu máme strávit nějaký čas v jednom bytě). Také nesmíme zapomenout zařídit vše potřebné ohledně pojištění (zdravotní, cestovní) a domluvit, kdy a kde nás rodina vyzvedne.
Au-pair pobyty jsou jednou z nejlepších možností, jak strávit čas v zahraničí, proniknout do zdejší kultury a poznat místní obyvatele bez vysokých nákladů. Je ovšem třeba, aby měl člověk skutečně rád děti a věděl, že hlavní náplní jeho práce je trávit čas s nimi, zabavit je, být jim oporou a přítelem pro těžké chvíle.