8. Tipů jak vybrat ty správné pánské hodinky

Pánské hodinky jsou oblíbené již po mnoho desetiletí. Pro svého majitele jsou velmi důležitým doplňkem, který dokáže vhodně vystihnout jeho styl.Říká se, že podle hodinek lze odhadnout nejen osobnost, ale také zvyky či sociální stav jejich nositele.  Pro muže jsou součástí jejich vizáže, prestiže ve společnosti a ukázkou osobitého stylu.

To hlavní ale je, umět si vybrat ty správné hodinky, které Vám dlouho vydrží a stanou se Vaší součástí. Je to ostatně často velmi drahá záležitost, ať už si je kupujete pro sebe, či jako dárek. Jak tedy hodinky vybrat?

Účel hodinek

Pokud se chystáte koupit pánské hodinky, musíte si dobře rozmyslet, k jakému účelu si je budete pořizovat. S tím také souvisí jejich vzhled, ale i funkce. Na výběr je mnoho modelů, ať už klasické, luxusní, sportovní či chytré (binární) hodinky. Běžně muž hodinky střídá, jedny má do práce, druhé na sport a třetí když jde do společnosti.

Kdo má rád modernější produkty, pak by si měl pořídit chytré hodinky, jejichž stavba i formát pro čtení času vybočuje ze zaběhlého standardu ostatních hodinek. U těchto hodinek je nutné znát schéma jejich displeje či ciferníku, pak teprve zjistíte, kolik je hodin. Chytré hodinky jsou vybaveny dotykovým displejem, GPS přijímačem, mnoha senzory a spoustou dalších funkcí.

Hodinkový strojek

Klasické ručičkové hodinky jsou vybaveny mechanickým strojkem a nejsou tak odkázané na energii z baterie, navíc v jejich případě se jedná o čistě ruční práci, neboť jsou sestavovány manufakturně.

Oproti tomu quartzové hodinky se vyrábí strojově (většinou v několika tisících kusech denně) a mají uvnitř quartzový strojek. Energii jim dodává baterie.

Nakonec tu jsou ještě digitální hodinky, které se sice těší velké oblibě, ale stále ne tolik, jako mechanické.

Voděodolnost a vodotěsnost

Při koupi hodinek si pohlídejte označení water resistant (voděodolnost) nebo water proof (vodotěsnost). Voděodolné hodinky nepropouští vlhkost či déšť, ovšem na dovolenou k moři nebo na koupaliště jsou nevhodné. Oproti tomu vodotěsné hodinky jsou vhodné k užití ve vodě, neboť jsou určeny k dlouhodobému působení vody.

Číst více:  Jak poznat a koupit kvalitní olivový olej?

Značení vodotěsných hodinek

Tyto hodinky by měly mít jasně vyznačeny důležité informace, o tlaku v atmosférách (ATM) či hloubce v metrech. Dozvíte se tak, v jak hluboké vodě se můžete s hodinkami koupat či potápět. Každý pohyb rukou, který ve vodě uděláte, zvýší tlak, jenž na hodinky působí.

Vhodný materiál

Možná se budete divit, ale i materiál je pro správný výběr hodinek velmi důležitý. Sklíčko by mělo být odolné vůči poškrábání a vyrobeno z co nejvhodnějšího materiálu. Pro pánské hodinky nejvyšší kvality se používá syntetické safírové sklo, avšak pro běžné hodinky se využívá minerální a safírové sklíčko, nebo také plast.

Řemínky jsou většinou vyrobeny z hovězí, vepřové či telecí kůže. Pro kvalitnější hodinky je běžná nerezová ocel, která je o něco těžší. Pro sportovní hodinky je nejlepší řemínek z plastu. Když budete pořizovat hodinky jako dárek, zjistěte si, jestli jejich budoucí majitel není na některý materiál alergický.

Nákup hodinek

Během nákupu je potřeba zohlednit rovněž napájení hodinek, osvětlení, ale také dostupnost servisu či osvědčenou značku. Lepší je zaměřit se na obchody, které jsou prověřené a důvěryhodné, nejlépe přímo u hodináře, ale samozřejmě se nemusíte vyhýbat ani známým e-shopům.

Značky hodinek

Chcete-li pořídit luxusní verzi hodinek, pak je osvědčená značka Rolex, do střední třídy patří Tissot a hodinky nižší třídy jsou např. Swatch. Velmi oblíbené a také kvalitní jsou hodinky ze Švýcarska. Mezi švýcarskými modely je známou značkou Patek Philippe, což jsou luxusní hodinky, které se vyrábí v Ženevě a Vallé de Joux (od roku 1839 vyráběli kapesní hodinky, první náramkové hodinky byly představeny roku 1868).

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *