Co je to stévie? lečivé účinky, náhražka cukru

 

Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je malý nenápadný, bíle kvetoucí a maximálně metr vysoký keřík. Původně rostl v subtropech a tropech Jižní Ameriky, ale postupně se rozšířil i jinam. U nás se pěstuje buď v květináči, nebo ve skleníku, ale může růst i na slunném a chráněném místě na zahrádce. Původně jednoletá rostlina byla postupně vyšlechtěna na víceletou. Nejdříve její skvělé účinky objevili indiáni guaraníové, kteří stévií nejen sladili, ale využívali i její léčebné vlastnosti.

Výhody Stévie jako náhradního sladidla

Nemá téměř žádné kalorie, i když je až 300x sladší než cukr. Mohou s ní proto sladit i diabetici a přitom je mnohem zdravější než umělá sladidla. Proto po stévii sahají také ti, kteří se snaží zhubnout, ale sladké chuti se neumí vzdát. Stévie navíc nezvyšuje hladinu krevního cukru, jehož výkyvy jsou jednou z příčin nutkání jíst více, než skutečně potřebujeme. Při konzumaci 1000 mg stévie denně se dá hladina krevního cukru snížit až o 18 %.
Při nahrazení rafinovaného cukru stévií lze zaznamenat sníženou kazivost zubů. V průměru se u nás konzumuje více než 34 kilogramů cukru za rok, což je dvakrát více, než doporučují lékaři. Proto bychom měli hlídat, co jíme a pijeme. Často konzumujeme cukr a ani o tom nevíme, protože je v mnoha potravinách, kde bychom vůbec nečekali. Třeba i v jídlech, o kterých se domníváme, že jsou zdravá, třeba v salátovém dresinku či kečupu z rajčat. Zkuste si proto vybírat výrobky slazené stévií.

Léčivé účinky Stévie

Ale nejen hubnutí souvisí se stévií. Jedna odborná studie uvádí, že stévie může pomoci snížit hodnotu krevního tlaku. Podle tohoto výzkumu stačí denně vypít 2,5 plechovky slazených limonád a riziko vyššího tlaku výrazně roste. Když se někdo bez sladké chuti neobejde, měl by nahradit slazené limonády nápoji se stévií. Stévie je nejen v průmyslově vyrobených potravinách.

Číst více:  Na co se používá Andělika lékařská

Místo rafinového cukru nebo jiných méně vhodných sladidel můžete stévii použít třeba na přípravu domácích limonád, koktejlů a smoothies. Sypkou stévii využijete při pečení, zavařování ovoce, nebo výrobě džemů.

Stévii si můžete koupit jako sušené lístky, extrakt v podobě prášku, tabletky na slazení kávy či čaje, sladká semena, nebo v tekuté podobě. Ale vypěstovat si ji můžete i sami doma.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *