Co je to krabičková dieta a jak se s ní hubne?

Ve světě diet dnes existuje celá řada cest, jakými se lze vydat. Ty nejhorší a často neúčinné diety jsou označovány jako drastické. Jsou založeny na dlouhodobém hladovění, které je obvykle spojeno jak se zdravotními komplikacemi, tak i s jo-jo efektem. Proti těmto dietám naopak stojí postupy, označované jako správné a zdravé. Sem patří i krabičková dieta.

Co je krabičková dieta?

Název je poměrně zavádějící, a to především z toho důvodu, že se jmenuje podle toho, v jaké formě je distribuována a aplikována. Je založena na zdravé stravě, která je spojena alespoň s pěti porcemi jídla denně. Někdy jich může být i více. Ty si obvykle připravujeme den předem, následně rozdělíme do krabiček a ty máme při sobě v zaměstnání, nebo je máme uložené doma v lednici. Když je čas na konkrétní jídlo, otevřeme krabičku s daným pokrmem a jídlo sníme. Odtud tedy vznikl název krabičková dieta.

Jde to i snadněji

Název krabičková dieta se vžil i pro označení možnosti, kdy si jídlo nepřipravujeme sami, ale využíváme na to specializovaných firem, které se živí nejenom výživovým poradenstvím, ale právě přípravou jídla. U nich je krabičková dieta spojena s možností, kdy nám je jídlo nejenom připraveno, ale kdy nám je také dovezeno domů, nebo do práce. Opět v jednotlivých krabičkách. Výhodou toto možnosti je značná úspora času a pohodlnost. Nevýhodou poté:

  • Vyšší cenové náklady na jídlo
  • Zahrnutí potravin, které nám nemusí chutnat
  • Až velká univerzálnost

Na jakém principu krabičková dieta funguje?

V podstatě na tom nejjednodušším, který jenom existuje. Aby tělo hublo, nemusíme nutně jenom hladovět. Je tomu právě naopak. Lépe jde hubnutí ve chvíli, kdy máme dostatek jídla. Samozřejmě toho správného. Krabičková dieta je založena na výsledcích výživových poradců, kteří přišli se zajímavým zjištěním. Pokud má tělo po celý den dostatek jídla, a tedy i všech látek, které potřebuje, dokáže si upravit metabolismus tak, že nepotřebuje cokoliv ukládat. To, co je již uloženo, lze během běžného denního režimu, nebo během sportovní aktivity postupně spálit.

Že tento postup skutečně funguje, dokazuje i to, že se jedná o metodu dlouhodobou, u které se nedostavuje nežádoucí jo-jo efekt. Ten je naopak ukázkou, že nefunguje právě hladovění. Během něho sice krátkodobě hubneme, ale jelikož se chce tělo do budoucna takovému stavu vyvarovat, ihned při konzumaci jakéhokoliv jídla vše uloží.

Co je možné jíst?

Nyní se podívejme na to, jaké potraviny je možné jíst, pokud je vaším cílem právě krabičková dieta. Velkým pozitivem je jistě fakt, že je jídelníček dokonale pestrý. Nechybí například ovoce a zelenina, různé druhy mléčných výrobků, řada příloh, pečivo a mnoho dalšího. Samozřejmostí je též maso, a to jak kuřecí a krůtí, tak maso červené, stejně jako i maso rybí. Cílem je vždy vytvořit jídlo, které bude mít správný poměr:

  • Vitamínů a minerálů
  • Sacharidů
  • Bílkovin
Číst více:  Redukční dieta, jak funguje a na co si dát pozor

Každé takové jídlo, kterých by mělo být minimálně pět denně, tělu dodá vše co potřebuje, a to z toho může několik dalších hodin žít, bez nutnosti vše ukládat. Samozřejmě při skladbě jídel je třeba hledět i na jejich kalorické složení.

Co naopak nejíst?

Co krabičková dieta naopak neobsahuje? Jsou to jídla nezdravá. Patří sem hlavně různí polotovary, jídla z fast foodů, a další pokrmy, které pro naše tělo nejsou vhodné. Stejně tak zde nenajdeme pokrmy s vysokým obsahem soli, jídla tučná, nebo smažená. To vše má na naši váhu velmi negativní vliv a proto je třeba daných pokrmů eliminovat co nejvíce. Samozřejmě čas od času nevadí, pokud jsou v rámci motivace do jídelníčku přidány. Pokud je tomu příliš často, je krabičková dieta v podstatě neúčinná.

Kdo rozhoduje o skladbě jídelníčku?

Každý z nás je jiný. Má jinak rychlý metabolismus, stravovací návyky, případný denní výdej, nebo i možné nemoci a zdravotní komplikace. V neposlední řadě má každý člověk i jiné cíle, které s hubnutím souvisí. I proto by měla být krabičková dieta sestavována nejlépe odborníkem. Tedy kompetentní osobou, která zohlední všechny faktory a poté sestaví denní režim tak, aby tělu nic nechybělo a aby zároveň hublo. Ideální osobou je výživový poradce, kterého vybíráme hlavně podle hodnocení a podle zkušeností z našeho okolí. O tuto možnost býváme ochuzeni ve chvíli, kdy se rozhodneme si jídlo nechat dovážet. Zde se musíme smířit s univerzálností.

Nový a zdravý životní styl

Někteří lidé na krabičkovou dietu pohlížejí nejenom jako samotný redukční režim, ale přirovnávají ji spíše k možnosti zdravého životního stylu. Jedná se totiž o dietu dlouhodobou, která má však trvalé výsledky. Dodržovat ji lze třeba i několik týdnů, stejně jako měsíců. Po jejím finálním ukončení platí, že je třeba i dále respektovat a využívat konkrétní poznatky spojené s tím, jaké jídlo je dobré, jaké špatné a jak často jíst. Díky tomu lze váhu po celý život udržet. A to, i když nárazově hřešíme- nezdravým jídlem, alkoholem, sladkostmi…

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *