Co je to Raw strava
Nový fenomén ve světě zdravého životního stylu: Raw strava
Pojem raw strava se v poslední době objevuje ve všech médiích stále častěji. Že nevíte co to je? Nebo máte jen základní tušení a zajímalo by Vás, v čem vlastně toto stravování spočívá a jaké jsou jeho zásady? Pak jste tady správně. Tento článek Vám poskytne nejen odpovědi na tyto otázky, ale také další důležité informace týkají se problematiky raw stravování.
Raw v překladu znamená syrový, nezpracovaný. A právě syrové nezpracované suroviny jsou základním pilířem raw stravování. Do češtiny se často překládá jako živá strava. Jelikož jsme živé bytosti, dává smysl jíst životadárné jídlo. Na tom je také princip raw stravování založený. Člověk je anatomicky utvořen jako býložravec a našemu trávicímu systému nejlépe prospívá strava složená z ovoce, zeleniny, semínek a oříšků.
Takzvaná živá strava je tepelně neupravovaná a pro naše tělo přirozená. Podle raw teorie se živé v potravinách se při zahřátí nad 45 °C zničí. Tepelně upravovaná strava je proto považována za „mrtvou“.
I syrová strava má stejně své pro a proti. Začnu s tou lepší stránkou. Obsahuje méně tuků, cholesterolu a sodíku a více zdraví prospěšných látek – draslík, hořčík, kyselinu listovou a vlákninu. Celkově má takováto strava vyšší podíl živit. Naopak v ní najdeme méně pro naše tělo nevýhodných látek – např. transnenasycených mastných kyselin a přidaných cukrů.
Přes všechny výše zmíněné klady má raw strava i své nevýhody a rizika. Ty plynou především z dlouhodobější redukce pestré stravy pouze na jídlo syrové. Může dojít ke snížení hladiny vitamínu B12, bílkovin a vápníku. Též může vést k nižšímu množství energie a tím zvýšenou únavou.
A jaké suroviny do systému raw stravováni spadají? Můžeme sem zařadit všechny druhy ovoce a zeleniny, oříšky a jiné sušené plody (musí být však sušeny do teploty 45 °C), výhonky rostlin (např. slunečnice), naklíčená semínka, čerstvé lisované šťávy a oleje lisované za studena.