Co ohrožuje zdravé klouby? Artróza a Revmatismus

Klouby ohrožuje hlavně artróza a revmatismus

Také si stěžujete na své klouby a na bolesti kloubů, nebo o nich naopak ani nevíte? Pokud jde o druhý případ, pak vám můžeme pouze gratulovat a popřát, aby to tak vydrželo co nejdéle. Víte, jak problémy sklouby a bolesti kloubů vznikají a jaké nemoci vám doopravdy hrozí a co mohou způsobit? Bolesti kloubů, byste rozhodně neměli podceňovat!

Jak klouby fungují?

Naše tělo se opírá o kostru, která je složena z 210 kostí. Tyto kosti jsou mezi sebou spojeny velmi důmyslným mechanismem – klouby. Klouby spojují dvě, ale i více kostí najednou. Kosti jsou spojené svými plochami, které jsou opatřené chrupavkou a mohou být spojeny buď na pevno (takové spojení najdeme třeba u lebečních kostí), anebo mohou být tato spojení – klouby – pohyblivé (loket, koleno). Osou celé kostry je páteř. Ta je tvořena obratli, který je 33 až 34, mezi kterými najdeme také pohyblivé klouby a meziobratlové ploténky. Tento systém je také mimořádně sofistikovaný a dokáže člověka tedy také pěkně natrápit.

Klouby samotné jsou složené z kulovité kloubní hlavice a jamky ve tvaru mističky, které jsou uzavřeny do kloubního pouzdra. Klouby mají vnitřní stranu pokrytou tzv. synoviální membránou, která má velmi důležitou funkci. Produkuje totiž vazkou tekutinu, která je pro klouby důležitá v tom, že snižuje tření mezi částmi kloubu, dále vyživuje chrupavku a pohyb, který v kloubu je, vás tak nebolí. Třeba v koleně je celý tento kloubní aparát ještě doplněn speciální destičkou – meniskusem – který klouby dále vyvažuje a stará se o správnou funkci.

Jaké nemoci způsobují bolesti kloubů?

Jak vidíte, klouby jsou poměrně složitým mechanismem. Co když se v něm něco pokazí? Bohužel tehdy začnete pěkně trpět, protože tak vznikají bolesti kloubů, klouby otečou a jsou zvýšeně teplé a zarudlé. Takéklouby jsou také rychleji unavené, hlavně po ránu ztuhlé, křupe v nich a trvá delší dobu, než je ráno vůbec můžete začít používat. Jakými nemocemi jsou klouby ohroženy? V první řadě je to hlavně revmatická artritida, při které je postižená právě zmíněná výstelka kloubů a tedy také zásobování kloubu tekutinou, typickým projevem jsou tedy suché klouby, které vržou. Další typickou nemocí je artróza, při které je ohrožena chrupavka kloubu. Ta se časem ztenčuje, kosti tak na sebe narážejí a způsobují bolesti kloubů.

Číst více:  Jak si doma vyrobit pleťovou masku?

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *