Jak často čistit váš notebook?

Víte, že každý notebook potřebuje pravidelné čištění? Tím, jak ventilátor nasává vzduch, žene jej přes žebrování dovnitř a pak zase ven, sebou bere i prach. Prach se potom usazuje uvnitř a průchod vzduchu tak zhoršuje. Po nějaké době je ventilátor tak zahlcený prachem, že notebook nedokáže uchladit.

Samozřejmě, že vadí. Když notebook nechladí, tak se přehřívá a když se notebook přehřívá, tak se víc opotřebovává a ničí.

Vysoká teplota způsobuje poničení některých chipů, jako třeba chipset, nebo grafika a také například pevného disku. A když tyto chipy přestanou fungovat, přestane s nimi fungovat i notebook.

Správným a pravidelným čistěním prodloužíte životnost Notebooku

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak prodloužit životnost vašeho PC nebo notebooku? Počítač je stroj jako každý jiný, a proto potřebuje pravidelnou péči. Každý počítač při  provozu vydává teplo, které se z jednotlivých čipů odvádí pomocí AL/CU chladičů, které ochlazují ventilátory. Při tomto ochlazování pomocí proudícího vzduchu skrze tyto chladiče se zachytává jemný prach na žebrech těchto chladičů, který zabraňuje odvádění tepla.

Jakmile vzroste teplota v důsledku špatného chlazení, může dojít k vypnutí nebo poškození jednotlivých komponent. Proto je vhodné provádět pravidelné čištění notebooků . Obzvláště kuřáci by měli zkrátit tento interval čištění PC, protože dehet usazující se spolu s prachem může být pro Vaše PC nebo notebook ohrožující. Další informace najdete na Čištění PC a notebooků Brno.

Jak často čistit?

Berete si svůj notebook s sebou do peřin? V létě si ho dáte ven na deku? Necháváte ho zapnutý na sedačce auta? A to je právě ono… Tahle místa jsou velmi prašná a ventilátor nasává víc prachu a tím se ho i více usazuje uvnitř.

Správně by se měl notebook nechat pročistit alespoň jednou ročně. Pročištění notebooku obsahuje kompletní rozebrání, vyčištění chladiče (pokud je hlučný, tak jeho promazání) a také přepastování CPU. Bohužel v manuálu se to nepíše a lidé to nechávají být až do té doby než notebook přestane fungovat.

Číst více:  Jak vyčistit a impregnovat koženou sedačku?

Už přestal fungovat, co teď s ním?

Tak to by chtělo servis notebooků, který přesně určí, co se notebooku stalo a jak dál postupovat. Bohužel ceny některých součástek jsou nákladné a výměna není úplně snadná. Proto je lepší preventivně čistit a utratit nějaké ty menší peníze na čištění, než nějaké ty větší za výměnu rozbitých součástek způsobených přehříváním.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *