Jak doma vyrobit domácí sýr lučinu – recept s návodem

Chutná vám nebo vaší rodině oblíbený sýr Lučina? A víte, že se dá tahle pochoutka vyrobit i doma?

A vyjde vás mnohem levněji než jeho varianta z obchodu. Příprava navíc není nikterak náročná. Jen bude vyžadovat trochu trpělivosti.

Lučinu lze využít nejen pro namazání na chleba v původním stavu nebo další přípravu pomazánek, poslouží i pro pečení, dá se z ní třeba připravit cheesecake.

A lze ji samozřejmě připravit i na sladko, vynecháte-li ingredience jako pepř. Po ochucení cukrem vám vznikne varianta populárních Pribináčků.

Co budeme potřebovat k výrobě domácí lučiny?

Výchozí surovinou k výrobě té pravé lučiny bude jogurt, množství je samozřejmě závislé na počtu strávníků, takže bychom mohli dodat, že čím více, tím lépe, výsledek totiž i tak zmizí rychlostí blesku. Běžné uváděný počet však bývají dva malé kelímky nebo jeden velký. Někdy se doporučuje vzít raději jogurty smetanové, to znamená ty, které mají okolo 10 % tuku, mnoho lidí používá i ty standardní s tučností cca 3 % nebo 3,5 %. Každopádně alespoň na chvíli zapomeňte na dietu a rozhodně vynechte nízkotučné varianty. S těmi totiž výsledný sýr nebude mít tu správnou chuť. A nemusí to být jen jogurt z kravského mléka, pokud vám chutná, použijte například i kozí.

Dál se postupy různých domácích „sýrařů” různí. Buď budete potřebovat smetanu ke šlehání, nicméně někteří tvůrci používají rovněž zakysanou smetanu. Fungovat to rozhodně bude s oběma z nich, záleží na vás, někomu ta zakysaná příliš nevyhovuje. Na uvedené množství bude v obou případech každopádně akorát právě jeden kelímek, tedy 200 g. A mnoho lidí jakoukoli smetanu vynechává a používá pouze jogurt, případně obě varianty kombinuje a dá rovnou kelímek smetany zakysané i ke šlehání. Doporučovali bychom tedy recepty vyzkoušet a rozhodnout se spíše dle toho, co vaše chuťové pohárky osloví víc.

Výsledný produkt samozřejmě musíte osolit, na tento poměr bude stačit nejvýše lžička, klidně i půl pro toho, kdo je zvyklý solit méně. Ale s kořením se pochopitelně netřeba omezovat, takže podle chuti přidejte pepř, bylinky (můžete i sušené nebo ještě lépe čerstvé, třeba pažitku), případně jiné koření, milovníci opravdu ostrých pochutin mohou sáhnout třeba po chilli, dá se přidat i česnek nebo kapie.

Číst více:  Vývar s estragonem

Postup při výrobě domácí lučiny

Hrnec, mísa nebo nádoba, ve které budete míchat všechny ingredience. Dál budete potřebovat cedník nebo sítko a nějaké čisté plátno. Pro maminky malých dětí máme jiný tip: Poslouží i například bavlněná plenka. Nebo gáza, šátek či obyčejná utěrka. Nějakou jinou příhodně velkou, spíše vyšší nádobu, do které zachytíte syrovátku a další ve které výslednou Lučinu i uskladníte, případně si uchráníte alespoň trochu pro sebe před ostatními mlsouny.

V míse smíchejte jogurt a smetanu, ať tu zakysanou nebo ke šlehání, osolte, případně dál podle vkusu ochuťte. Cedník nebo sítko vystelte výše zmíněným plátnem nebo jinou látkou a dejte do misky nebo jiné nádoby. Následně sem přelijte směs jogurtu a smetany. A nechte váš výrobek alespoň dvanáct hodin stát, někdo uvádí jako potřebnou dobu i dvacet čtyři hodin. Doporučuje se i překrýt budoucí sýr utěrkou a zatížit závažím, pak by měl získat tužší konzistenci. Stačí, když bude při pokojové teplotě, byť mnozí autoři upřednostňují ledničku. Do nádoby vám bude postupně odkapávat syrovátka, kterou můžete dál využít, dá se třeba pít nebo ji zdatné kuchařky dokážou upotřebit pro pečení chleba či buchet. Po uplynutí této doby je již výsledek „použitelný” a může se jíst.

Trvanlivost výsledku by měla být cca sedm dní, uložte ho do chladničky. A z námi uvedeného množství surovin vznikne přibližně dvě stě padesát gramů sýra.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *