Jak nejlépe ochránit psa před klíšťaty?
Sezóna klíšťat je v plném proudu. Riziko nakažení jednou z nemocí, které klíšťata přenášejí stoupá. V ohrožení však nejsou jen lidé, ale také naši domácí mazlíčci, zejména psi. I na ně mohou klíšťata přenést celou řadu závažných infekčních onemocnění. Už proto je důležité nepodceňovat prevenci. Na trhu je celá řada antiparazitních prostředků, které vašeho psa před klíšťaty ochrání. Pojďme se spolu na některé z nich podívat.
Antiparazitní obojky
Obojky patří mezi chovateli k oblíbeným antiparazitním prostředkům. Jsou k dostání v několika velikostech. Vždy je vybíráme podle váhy psa. Pokud je to možné, bereme v potaz také věk psa. Někteří výrobci nabízí obojky proti klíšťatům a blechám také pro štěňata nebo dospělé psy.
Ne každému psovi však antiparazitní obojky svědčí. Citlivější jedinci mají tendence obojky si sundávat. Další nevýhodou antiparazitních obojků je jejich vzhled. Nevypadají moc esteticky, navíc srst pod nimi může být, při dlouhodobém používání, slehlá. To vadí zejména chovatelům výstavních plemen. V takovém případě je lepší zvolit jiný prostředek.
Antiparazitní spreje a pipety
Jestliže vy, nebo váš mazlík, patříte k těm, kterým obojky proti klíšťatům z nějakého důvodu vadí, můžete sáhnout po spreji. Jejich účinost je zpravidla stejná jako u obojků. Dávkování se opět řídí váhou psa. Správné použití najdete v příbalovém letáku. Aplikace je poměrně jednoduchá, psa několikrát sprejem postříkáte. Na druhou stranu pokud máte doma hysterické zvíře, může se sprejování obávat.
Nejsnadnější použití mají pipety, někdy označované jako spot-on. U nich stačí rozlomit uzávěr a tekutinu rozetřít psovi za krk nebo mezi lopatky na místo, které nemůže olizovat. Stejně jako ostatní antiparazitní přípravky je dávkování dáno velikostí psa. Někteří výrobci dokonce nabízí pipety pro konkrétní rasy.
Nutno podotknout, že antiparazitní přípravyk nejsou všemocné a přes veškerou péči se stane, že se některé klíště přisaje. Psa proto pravidelně prohlížejte.
Jak správně odstranit klíště?
Místo s přisátým klíštětem před jeho vytažením nenatírejte žádným přípravkem. Klíšťata se pak hůře vytahují a snadněji je můžete přetrhnout. Navíc se klíště může začít bránit a psa infikovat svými slinami.
Nejlépe se vám bude klíště vytahovat speciální pinzetou, kterou koupíte za pár korun v každé lékárně. Klíště vytáhněte buď pohybem ze strany na stranu nebo otáčením. Po vytažení zkontrolujte, zda se vám povedlo klíště vytáhnout celé a ránu ošetřete dezinfekcí.