Jak odstranit zápach u nohou

Ptáte se, ak odstranit zápach u nohou, každý člověk se potí. Je pravda, že někdo míň a někdo víc, potí se ale každý. Nohy, které jsou většinu dne v obuvi, ponožkách to dokáží dát vědět každému ve vašem okolí. Potom se můžete dostat do situace popsané v jedné klasické komedii. Stačí říct: „Táto ty, jsi se zul“ a trapas je na světe. Na sílu odéru stoupajícího z nohou má vliv hrozně moc skutečností, od stravy, přes stres až po vaši péči o nohy. V tomto článku se zaměříme právě na péči o nohy a obuv.
Prevence od zápachu nohou
Začnu prevencí, protože i když se zápachu nohou zbavíte, nebudete – li dodržovat těchto pár základních rad, zápach se dřív nebo později vrátí.
• Kvalitní Obuv – musí být dostatečně prodyšná, aby noha větrala, stejně tak je nutné nosit obuv přiměřenou venkovním podmínkám, nohy musíte mít v „suchu“, pokud víte, že se vám nohy potí, automaticky dávejte do bot vložky, ideálně s bambusovými vlákny uvnitř, ta působí antibakteriálně a jsou také schopné absorbovat část zápachu, kromě toho je mnohem jednodušší, rozumnější a hlavně levnější prát vložky než např. kožené bot.
• Výběr Ponožky – stejně jako obuv musí být z kvalitního materiálu, ideálně bavlny, která pěkně pot vysaje a drží vaše nohy v suchu, při výběru silonek, silonových punčocháčů doporučujeme ty, které obsahují tzv. koloidní stříbro – to působí antibakteriálně.
• Plíseň, bakterie – zápachem nohou může trpět sebečistotnější člověk, opravdu silný zápach je většinou způsobený bakteriemi a plísněmi, boj s nimi je neuvěřitelně těžký. Základem prevence jsou ponožky. Noste sebou proto pro jistotu pár ponožek navíc. Věřte, je lepší si přezout častěji ponožky, než běhaní po lékárnách a hledání zázraku, který právě vám zabere.
Tolik k prevenci, nyní se zaměřme přímo na boj se zápachem. Níže najdete pár tipů, rozdělených podle intenzity. Každý člověk je jiný, někomu se nohy prakticky nepotí, zápachu se tedy zbaví snadno, pokud ale patříte do skupiny lidí, kterým se nohy potí nadměrně, budete muset vynaložit skutečné úsilí.
1. Lehký zápach
pro odstranění slabého zápachu bude stačit pořádně umýt nohy. K odstranění slabého zápachu z obuvi by mělo stačit pořádné vysušení a běžně dostupný sprej do bot. Sprej do bot je u nových bot vhodné používat také preventivně – řada z nich má antibakteriální složky, které vaše boty „dezinfikují“.
2. Středně silný zápach
tento se většinou objevuje při zvýšené fyzické aktivitě (sport, práce) ale také při nošení určitých typů obuvi (kozačky, boty s kožíškem) ideální je obuv hned po sundání z nohou vystříkat sprejem a nechat pořádně vyschnout (alespoň 24 hodin) pro účinnější prevenci je vhodné do bot nasypat speciální granule obsahující aktivní uhlí, které je schopné zápach pohltit. Občasné vystříkání bot antibakteriálním sprejem do bot je také výbornou prevencí proti množení bakterií a plísní.
3. Opravdu silný zápach
ten je většinou způsobený právě plísněmi a bakteriemi, léčba plísně na nohou je složitá, nejspíš se neobejdete bez pomoci lékaře, skutečně účinné masti jsou většinou na lékařský předpis. Když jste se zbavili plísně na nohou, je nutné 100% ošetřit obuv. Ta je bohužel zcela jistě prolezlá plísněmi a bakteriemi. Je proto nutné ji buď vyprat, nebo pořádně vyčistit vnitřek boty. Poté musí obuv pořádně uschnout. Nyní do bot dejte nějaký přírodní pohlcovač pachu – ideální je levandule nebo cedrové dřevo. Levandule, usušená, rozdrcená, uzavřená v pytlíku. Cedrové dřevo je nejlepší zpracovat na hobliny, vysušit a uzavřít zase do pytlíku. Pytlíky s přísadou nechte v botách víc než 12 hodin a zápach by měl zmizet. Je – li pytlík v botě několik měsíců (např. v zimě) boty krásně provoní.
Nakonec v lékárně zakupte kvalitní, antibakteriální vložky do bot. Zápach odezní, musíte být ale trpěliví a důslední v péči o nohy a obuv.