Jak poznat celozrnné pečivo

Proč je správné tento druh pečiva jíst? Především proto, že se jedná o pečivo, které je primárně zdravější, stejně jako výživnější. Tedy pokud ho porovnáme s tím, které je pečeno běžně. Tedy z bílé mouky. Další jeho výhodou je rozhodně i nižší glykemický index. I když kalorická hodnota je podobná jako u bílého pečiva, právě díky této výhodě je lepší cestou, pokud si chceme váhu udržet, nebo pokud chceme naopak shodit.

Jak poznáme celozrnné pečivo?

Mnoho lidí si myslí, že celozrnné pečivo je v podstatě každé, které je tmavé. Je to velký omyl. Barva totiž může být doháněna uměle, a to třeba karamelem, nebo melasou. V takovém případě může být tmavé pečivo ještě méně zdravé, než to bílé. A tak se společně podíváme na to, jak poznat celozrnné pečivo, které nabídne skutečně všechna pozitiva.

Čím je charakteristické celozrnné pečivo? Nejprve se podívejme na to, jaké výrobky mají právo na to, aby byly označovány právě slovem celozrnné. V podstatě se jedná o jakýkoliv produkt, u kterého byla použita mouka, na jejíž výrobu bylo použito skutečně celé zrno. Tedy nejenom jeho vnitřek, ale také jeho obal. Konkrétně jeho otruby a klíček. Podle toho vznikl název celozrnní pečivo – je vyráběno z celých zrn.Důležité je také podotknout, že své označení může být jenom takové pečivo, které přímo této mouky obsahuje alespoň 80 procent. Pokud je to méně, již se o celozrnné pečivo nejedná. Samozřejmostí je, že ty nejkvalitnější druhy na našem trhu mají stoprocentní podíl té lepší, tedy samozřejmě kvalitnější mouky.

Označení pečiva je základ. Současná legislativa na základě výše uvedených informací vytvořila jasný předpis, že kdo splní výše uvedenou podmínku, může své pečivo označovat právě jako celozrnné. Prvotní identifikace tedy proběhne podle toho, že námi vybírané pečivo je skutečně označené tak, jak označené být má. Je to poměrně hojně kontrolováno, a tak můžeme objektivně říci, že kde danou informaci najdeme, tam můžeme danému sdělení obvykle věřit. A kupujeme to správné.

Přečtěte si také složení na obalu pečiva, případně si ho vyptejte na prodejně, ano o něm by výrobci neměli lhát. Rada, jak poznat celozrnné pečivo, je tedy spojena se samotným čtením složení. Ta informace, která nás zajímá konkrétně, se týká obsahu takzvané celozrnné mouky. Pokud ji obsahuje, jsme na dobré cestě. Nyní by nás měl zajímat i její podíl. Pokud zde není uvedena žádná jiná mouka, můžeme si být jisti, že její podíl je stoprocentní. Pokud je součástí výrobku i mouka klasická, tedy mouka bílá, je třeba podívat se na procentuelní zastoupení, které by mělo být uvedeno. Jak jsme uvedli výše, celozrnné pečivo musí mít alespoň 80 procent celozrnné mouky.

Číst více:  Co všechno by měla obsahovat zdráva a dietní snídaně

Jak je to s grahamovým pečivem? To je označováno podle svého propagátora, kterým byl Sylvester Graham. Ten se zasazoval o to, aby bylo pečivo vyráběno právě z celozrnné mouky, a mohlo tak obsahovat dostatečné množství vlákniny a jiných prospěšných látek. V mnoha zemích je proto grahamové pečivo synonymem pro pečivo celozrnné. U nás tomu však není, a tak je velmi těžké posoudit, zda kupujeme skutečnou kvalitu, nebo jenom pečivo klasické, které má jenom malou příměs celozrnného podílu a zbytek barvy zde dotváří právě doplňky ve formě karamelu. Pokud není na složení nebo v názvu jasně identifikováno, že jde zároveň o pečivo celozrnné, je dobré se mu pro jistotu vyhnout. A to alespoň do doby, než tuzemská legislativa zamíří i do této oblasti pečiva.

Podobně je na tom vícezrnné pečivo

Velmi podobně si aktuálně stojí pečivo, které označujeme jako vícezrnné. Ani na něho při vysvětlení, Jak poznat celozrnné pečivo, nesmíme zapomenout. Pokud začneme jeho charakteristikou, je třeba říci, že kromě základního složení musí obsahovat alespoň 5 procent jiných obilovin. Základem složení tak může být třeba žito, pšenice, ječmen, ale i slunečnicová nebo dýňová semínka. I u tohoto pečiva není přesně stanoveno, kolik celozrnné mouky musí obsahovat. Dané pečivo tak může být vyrobeno jak z ní, tak i z mouky klasické bílé. I zde nás tedy zajímá doplňující označení v názvu, popřípadě konkrétní složení, kde hledáme celozrnnou mouku.

Ideální cestou, jak nenaletět, je snaha zaměřit se spíše na menší a lokální pekárny, které se snaží vyrábět kvalitu a v označování svých výrobků mají jasno. Naopak u velkých pekáren je snaha tlačit hlavně na cenu, což se kvalitativně nemusí vyplatit.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *