Jak se správně starat o trávník?

Pokud chcete mít hezký trávník, tak hezký, aby zdobil váš dům nebo Vaši zahradu a případní hosté, kteří Vás přijdou navštívit měli potřebu si na něj šáhnout, zapomeňte na hlavní mýtus českých zahrádkářů, že údržba trávníku je pouze posečení jednou za rok. Trávník vyžaduje stejnou, pokud jej chcete pěstovat na nějaké úrovni jako jiné rostliny ve vaší zahradě.
Péče o trávník zahrnuje tyto činnosti:

Zavlažovaní trávníku – aby mohl Váš trávník hezky růst, potřebuje nejen dostatek živin z půdy, ale hlavně dostatek vláhy. V prvních týdnech po založení trávníku, v období klíčení semen, je vhodné trávník zavlažovat několikrát denně. Samozřejmě je vhodné dodržet instrukce výrobce dané travní směsi s ohledem na teplotní a závlahovou situaci v dané lokalitě. Asi 4 týdny po založení bychom měli trávník zavlažovat dvakrát týdně.

Vertikutace trávníku – je proces při kterém, se zbavuje starší travní plsti a zbytků po sečení a provzdušňujeme trávníkovou srst. Tento proces je nutný k tomu, aby sazeničky měli dostatečný přístup kyslíku, vody a slunce pro svůj růst. Tento proces je dobré doplnit hnojením trávníku.

Sečení trávníku– sečení je tradiční a základním postupem při údržbě trávníku. Je však nutné jej provádět opatrně, tak aby nevznikly nevratné škody na trávníkovém porostu. Trávník bychom zkracovat maximálně o dvě třetiny jeho výšky. První sečení by mělo proběhnout ve fázi, kdy trávní po zasazení dosáhne cca 7dmi centimetrů výšky. Při tomto prvním sečení bychom měli trávník zkrátit cca na 5 – 6 centimetrů výšky.
Hnojení – jako každá rostlina i trávník potřebuje pro svůj růst dostatečnou výživu. Pro krásný travní koberec jsou základní tři prvky draslík, hořčík a dusík. Na trhu jsou hnojiva dlouhodobá nebo hnojiva orientovaná jednotlivé fáze růstu/vegetativního období.

Číst více:  Výběr travního semene

Regenerace – regenerace se provádí s využitím na trhu dostupných prostředků pro regeneraci trávníku. Postup je většinou takový, že se travní koberec výrazně zkrátí. Míra zkrácení je maximální poloha nastavitelná na sekačce. Poté se využijte vertikutator a trávník se provzdušní a očistí opět na maximální možné poloze. Na trávník se aplikuje regenerátor a následně by měl být trávník pravidelně zavlažován, prakticky tak, aby neuschnul.

Péče o trávníkové hrany – pokud chceme mít rovné hrany trávníku tj. aby váš trávník nepřerůstal přes kraje záhonu je dobré si opatři nářadí na zastřihování trávníku, které Vám snadno umožní hrany zarovnat.

Kvalitní péče za vužití kvalitního travního semena a osiva se Vám určitě vrátí. Pokud tuto péči doplníte o kvalitní dohnojování a péči o trávník, trávník se Vám určitě odmění

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *