Jak se vyvarovat plísní v domě nebo bytě

Velmi častým problémem mnoha domů i bytů jsou plísně na zdech. Jejich výskyt je výraznější v období proměnlivého podzimního počasí, kdy vlhkost ve zvýšené míře proniká do stavby. Na stěnách tak vznikají nepěkné mapy, které postupně pokryje zdraví škodlivá plíseň.

Ta se může vyskytnout ve starém i novém domě. Spousta lidí tuto situaci řeší tak, že stěnu pouze nastříká dezinfekcí a přetře barvou, popřípadě koupí sanační omítku. Problém se tak ale pouze odsune na později. Provizorní řešení může sice vydržet pět až sedm let, jednorázově může být laciné, ale po čase se musí tak či tak opakovat. Ve finální fázi vás pak tedy vyjde dráž než radikální řešení, které pomůže napořád.

Ze všeho nejdůležitější je najít příčinu vlhkosti.

Těch může být několik – Povodeň, Při povodni může voda do domu natéct okny nebo se dovnitř vtlačí z podzemí.  Ze všeho nejdříve je nutno vodu odčerpat co nejrychleji. Máte-li stavbu z kamene, je však lepší vodu nechat odtéct přirozeně, aby nedošlo k poškození statiky. Není nutné vždy osekávat omítky, ty osekáme pouze, když je to nevyhnutelné. Nejdříve odstraníme zdroje vlhkosti, jako jsou mokrý nábytek, olejové nátěry, tapety. Pak použijeme odvlhčovače a vysoušeče. Až se nám podaří odstranit největší vlhkost, mohou se objevit plísně a houby. Ty však nelikvidujte za sucha! Spory by se mohly rozptýlit po místnosti a pak byste se jich velmi těžko zbavovali. Postižená místa se tak navlhčí, houby a plísně odstraníme s využitím dezinfekčních prostředků.

Voda prostupuje od země

Voda obvykle vzlíná od základů či z boku kvůli špatné hydroizolaci. S takovým příznakem se setkáváme většinou v nejzatíženějších částech stavby, jako je třeba schodiště. Při mírnějších příznacích pomůže sanační omítka, nejlépe s certifikátem kvality WTA. Bez problému toho lze využít ve sklepích, nad kterými není žádné zdivo (například pod dvorkem). Jinde tento způsob může vyvolat radikálnější zavlhčení zdiva, jelikož se vlhkost tlačí do výšky. Problém se tedy může ukázat třeba v horním patře. Účinnějším řešením je podřezání domu a nahrazení nefunkčních izolací novými.

Dalším způsobem, jak zamezit pronikání vlhkosti dále, je přistavění tenké příčky a tato vzniklá dutina slouží jako odvětrávání. Ta musí však vést ven, nikoliv do jiné místnosti, jinak by vlhký vzduch stále koloval v domě.

 

Číst více:  Jak moderně pověsit obrazy na zeď?

Vlhkost se sráží na stěnách

Příčinou srážek na stěnách je často vlhkost z provozu v domě. Obvyklé je to také při přístavbě zimní zahrady či sauny. Často se tento problém také vyskytne při výměně oken za okna nová, která lépe těsní. V každém případě se musí více větrat a udržovat vlhkost vzduch v rozmezí 45 až 60 procentech. Kontrolu provádíme vlhkoměrem, který je snadno dostupný v obchodech. Okna necháváme na mikroventilaci, v koupelně pustíme ventilátor a necháváme otevřené dveře.
Zatékání okny či střechou, Tvoří-li se naopak mapy na stropě nebo pod okny, důvodem může být díra v okapech, ve střeše či parapet se sklonem ke stěně. Přibližně jednou za měsíc se proto doporučuje kontrolovat okapy. Viditelné praskliny můžeme také opravit bitumenovým tmelem.

Prevence je základem pro vytvoření zdravého obydlí

V každém případě je velmi důležitá cirkulace vzduchu v bytě či domě, která přispívá k rychlejšímu přirozenému vysušování prostor. Větrat bychom proto měli často a dostatečně intenzivně. Odborníci doporučují takzvanou metodu tepelných šoků – prostor se uzavře, vytopí se na vysokou teplotu a rychle se provětrá. Tento postup by se měl opakovat asi po šesti dnech. Máme-li v domě místnost, které chybí okna, opatříme si ji větracím systémem.

Pro tvorbu plísní je také ideální teplota mezi 18 až 28 °C, proto je důležité dodržovat v domě správnou teplotu. Jsou-li prostory málo větrané a navíc málo vytápěné, jsou přímo vhodným místem pro plísně. V interiéru dbáme také na dodržování správné vlhkosti vzduchu. Ta by rozhodně neměla přesáhnout 60 %.

Ideální vlhkost vzduchu v domě by se měla pohybovat mezi 30 až 50 %. Nesmíme však také zapomínat na časté vyhazování odpadkového koše a důkladný úklid. Pravidelně také odmrazujeme, myjeme a dezinfikujeme chladničky a mrazničky. Nábytek neumísťujeme těsně ke stěnám, ale asi 5 cm od nich. Tímto umožníme proudění vzduchu kolem zdí.
U rodinných domků bychom měli kontrolovat stav střešní krytiny (kvůli zatékání dešťové vody) a funkčnosti okapů. Další opatření představují různé preventivní přípravky, které nejsou finančně náročné a většinou jsou jednou z nejúčinnějších možností, jak vyzrát nad plísní.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *