5 Tipů, jak se rychle zbavit lupů ve vlasech

Nevíte si rady, jak se zbavit lupů? Přinášíme několik tipů, které by vám mohli pomoci, za zkoušku nic nedáte. Lupy trápí mnoho lidí a příčin může být celá řada – od kožního onemocnění přes nevhodnou péči o vlasy až po stres, sníženou imunitu či nějaké vážné onemocnění. Nejjednodušším řešením je koupě šamponu proti lupům, případně u těžších forem lupů návštěva kožního lékaře.

Domácí tipy a rady jak se zbavit lupů

Ale vyzkoušet můžete i domácí recepty. Například bylinným odvarem můžete vlasy proplachovat po té, co je umyjete nějakým nedráždícím šamponem. Je třeba vytrvat a odvar používat minimálně čtyři týdny. Nevysoušejte vlasy vysoušečem, ale nechte je uschnout přirozeně.  Léty osvědčená je například březová voda. Na domácí verzi potřebujete odvar z jarních lístků břízy (100 g sušených listů na litr vody). Odvar louhujeme 20 minut a necháme vychladnout. Chladným roztokem pak vlasy oplachujeme. Pomůže to nejen proti lupům, ale zvýší to také pružnost a lesk vlasů a podpoří jejich růst.

Stejným způsobem můžeme připravit také nálev z heřmánku nebo rmenu. Kromě lupů pomáhá odvar také proti přílišnému maštění vlasů a vlasy i zesvětluje. Pro přípravu odvaru potřebujeme 15 g sušených rostlin, které přelijeme dvěma litry vroucí vody a 15 louhujeme.  Zcedíme  a vychladlým odvarem proplachujeme. Vlasy budou bez lupů, pružné a lesklé.

Dalším přírodním zdrojem v boji proti lupům je olše lepkavá. Odvar se připravuje na jaře ze zeleným listů stromu – 50 g olše na půl litru vody. Vody s lisy přivede k varu a pak odstavíme. Odvar pomáhá nejen proti lupům, ale i proti tvorbě mazu a padání vlasů. Nesmí se používat častěji než jednou za týden.

Jižanský recept zase doporučuje proti lupům olivový olej.  Buď můžete vetřít kvalitní teplý olivový olej a hlavu pak zabalit do ručníku namočeného do teplé vody.  Druhý recept doporučuje použít studený olej – než si budete mít hlavu, aplikujte do vlasů olej a nechte ho působit 5-10 minut. Pak si vlasy umyjte. Před spaním naneste olivový olej znova a zabalte do ručníku, starého povlaku nebo použijte bavlněnou čepici). Ráno by měla být pokožka vaší hlavy být už bez lupů.

Číst více:  Jaké používat vitamíny na vlasy

Můžete použít také kefír – důkladně v něm vlasy namočte a kefír vmasírujte do pokožky. Pak zabalte hlavu na půl hodinu do ručníku a pak umyjte šamponem na mastné vlasy.

Skvěle pomáhá také citronová šťáva. Rovnoměrně ji naneste nejen na pokožku hlavy, ale také na vlasy. Po asi 20 minutách opláchněte. Drobné svědění není na závadu. Vlasy důkladně umyjte šamponem.

Vaječný žloutek má také blahodárné účinky proti tvorbě lupů. Dle velikosti rozšlehejte jeden až dva žloutky. Pak je naneste na suchou hlavu, pokud možno jen na pokožku. Vlasy překryjte plastovým sáčkem. Tato kúra je ale trochu nepohodlná – vajíčka mají tendenci stékat a navíc právě nevoní. Měly by působit alespoň hodinu. Pak vlasy jednou nebo vícekrát umyjte dobrým šamponem. Dejte pozor, aby na nich žádný žloutek nezůstal.

Pomáhají i oleje – buď vmasírování do pokožky nebo zábaly z dětského oleje, Tea tree oleje nebo kokosového oleje vám proti lupům pomohou.

A na závěr pár obecných rad. O své vlasy pečujte, myjte je pravidelně, ale péči nepřehánějte. Pokud používáte šampon proti lupům, nechte ho působit nejméně 5 minut. Vlasy po každém mytí důkladně vykartáčujte. Vyhýbejte se stresu a dávejte pozor i na to, co jíte. I strava může mít na lupy vliv. Konzumujte dostatek vitamínu B6 a zinku. Výše uvedené metody sice může doporučit mnoho lidí, ale každý člověk má jiný typ vlasů a jinou kůži. Proto byste si měli vyzkoušet zvolenou metodu na malém kousku hlavy. Dejte pozor, zda na některou z ingrediencí nejste alergičtí. Pokud nic nepomůže, je čas jít k lékaři.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *