Jak se zbavit potravinových a šatních molů?

Potravinové moly si často přineseme z obchodu, ale mohou se také šířit třeba v panelácích, kde je s nimi boj těžší než v izolovaném rodinném domě. Přelézat mohou bytovými jádry, ventilacemi, po trubkách a různými škvírkami.

Co jsou Moli

Kdo z nás by neznal toto malé zvířátko, které nám drancuje skříně i spíže! Samičky těchto nepěkných motýlů kladou až 300 vajíček, ze kterých se do týdne líhnou housenky. Ty měří od 16 do 20 mm. Vývoj housenek v motýla je velice dlouhý. Uvádí se od 2 měsíců do 9 let. A jak od sebe rozeznáme mola šatního a potravinového? Má-li motýlek stříbrná křídla, jde o mola šatního. Jsou-li na jeho křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinový. Ti první dokážou udělat pěknou paseku v šatníku, ti druzí zase ve spíži, ale všichni nám působí nemalé finanční škody, protože znehodnocují šaty či potraviny.

Jak vyzrát nad šatními moly?

Moli nemají rádi světlo. Proto se ukrývají v záhybech tkanin. Mají velmi rádi vlhko, nesnášejí ani velký chlad, ani velké teplo, pokojová teplota je pro ně tedy ideální. Chceme-li tyto neřády pochytat, spolehlivě prý zafunguje směs jednoho dílu melasy se dvěma díly octa v odkryté nádobce.

Existuje však řada přípravků ve spreji, kterými se vystříká skříň, a tím zabráníme zničení oděvů. Naprostou novinkou jsou ale prostředky v podobě gelů (např. Raid). Skříně navíc pravidelně čistíme vlhkou prachovkou, police vysušujeme a vnitřní plochy skříně netapetujeme, aby se moli neusadili v záhybech. Čas od času skříně vyprázdníme, kompletně vyčistíme a vyměníme také ochranné prostředky. Oděvy také pochopitelně musíme pravidelně větrat a proklepávat stejně jako koberce a přikrývky. Kromě světla moli nemají rádi průvan. Proto se doporučuje stále větrat, otevřít skříně, čas od času vyklepat šaty. Nezničené prádlo vypereme, vyčistíme a důkladně provětráme. Jako prevence může fungovat zmrazení molů. Podle potřeby stačí dát vlněné šaty, svetry, kabáty do mrazničky.

Repelenty, které krásně voní a neobsahují insekticidy

Stejně tak nesnášejí vůni bobkového listu a mýdla. Mezi další rady patří zavěšená citronová kůra,  nebo pepř. Jako přírodní odpuzovač molů účinně působí sušené lístky máty. Do skříně můžete zavěsit také plátěný sáček naplněný jednou nebo kombinací těchto čtyř bylin – tymián, ženšen, hřebíček a rozmarýn. Přírodním repelentem proti molům je také levandule. Vyplňte sáčky sušenou levandulí, zavěste ho do skříně, vůně levandule už ve skříni udělá svoje.Skříně z cedrového dřeva nejen krásně voní, ale cedrové dřevo působí jako přírodní repelent proti molům. Pokud vaše oděvy nejsou uloženy ve skříních z cedrového dřeva, můžete je nahradit zavěšeným sáčkem s pilinami z cedrového dřeva, které se prodává jako podestýlka pro křečka. Všechna preventivní opatření však budou účinná pouze za předpokladu, že uchováváme oblečení a úložné prostory v čistotě.

Číst více:  Jak správně vybrat vestavěnou skříň do bytu nebo do domu?

Co s napadenými potravinami?

Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách a strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou především datle. Jeho přítomnost zjistíme velmi lehce – v mouce vidíme například shluky vláken, jemné pavučinky, na které jsou nalepená zrnka potravin. Všechny napadené potraviny je třeba vyhodit. Obrovskou chybou totiž je, když vyhodíme pouze část mouky nebo jiné potraviny, kde jsme mola objevili. Zcela jistě tam totiž přežívají ještě nakladená vajíčka.

Nejlepší obrana je prevence

Abychom předešli těmto snadno přehlédnutelným škůdcům, měli bychom dodržovat několik zásad. Sypké potraviny přinesené z obchodu, ve kterých ještě na první pohled zavíječi nejsou vidět, přesypeme přes sítko do dobře uzavíratelných dóz nejlépe s patentním uzávěrem. Nikdy bychom neměli nechávat mouku, strouhanku či krupici v původních otevřených sáčcích. Potraviny průběžně kontrolujeme, otíráme prach na policích a sáčky od sypkých potravin ihned odnášíme do popelnice. Kromě těchto opatření můžeme používat moderní prostředky a nástrahy. Prostředky by měly obsahovat látku, která přivábí samečky, ti se přilepí na papírový proužek s lepem a jejich smrt pak přeruší reprodukční cyklus. Musíme však dávat pozor, aby tyto látky neobsahovaly insekticidy.

Aby totiž byla ochrana účinná, musíme je dávat do blízkosti potravin, proto také nesmí být parfemovaná.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *