Jak se zbavit nadýmání

Nadýmání, plynatost patří ke každodennímu životu, ale bohužel jej značně společensky znepříjemňuje. Pocitům nafouklého břicha se nevyhne občas nikdo z nás. Jedná se totiž o přirozený projev trávení. Množství plynů, vznikajících při trávení je podmíněno řadou faktorů, od rozžvýkání potravy v ústech až po vyloučení v podobě stolice. Nadýmání je také přímo úměrné našemu životnímu stylu, od výběru toho co jíme, kdy jíme a jak jíme, až po stres který zažíváme a množství pohybu, který máme. Tady je několik typů jak zabránit pocitům nadýmání, od začátku do konce.

6 tipů jak zabránit nadýmání v břiše

  1. Na jídlo si vždy udělejte klid – hltáte – li jídlo ve spěchu, nedopřejete tělu klid na uvolňování potřebných trávících enzymů a navíc je to úzce spojeno s bodem 2
  2. Dostatečně žvýkejte – pro váš žaludek je obrovský rozdíl jestli má trávit třetinu rohlíku vcelku nebo kašičku která rozžvýkáním vznikne. Proto je důležité udělat si na jídlo čas a dostatečně ho zpracovat ústy.
  3. Dávejte si pozor co jíte – je řada potravin spojených s nadýmáním. Patří mezi ně luštěniny, zelenina, ovoce. Zde se ale většinou jedná o nedostatek vlákniny ve stávající stravě, pokud zařadíte zdroje vlákniny do svého jídelníčku od malých dávek, popřípadě přidáte správné koření mohou problémy s konzumací těchto potravin úplně ustat
  4. Hlídejte si svůj pitný režim – každý člověk by měl za den vypít cca 2,5 l vody, je to množství nutné pro bezchybné fungování organismu – od trávení po další aspekty. Doporučeje se nesycený, neslazený nápoj. Podávaný mezi jídly. Naopak sycené a kvašené nápoje mohou nadýmání způsobit stejně jako velké zapíjení při jídle.
  5. Pohyb je důležitý – každodenní krátká procházka udělá s vaším trávením zázraky, střeva pro správnou funkci potřebují každodenní pohyb. Stačí i hodinová procházka, či nějaká pohybová aktivita a uvidíte, jak vám to prospěje.
  6. Pečujte o svá střeva – pro správnou funkci střev je důležitá tzv. střevní mikroflóra, do péče o ní patří dostatečný příjem jogurtů a dalších probioticky aktivních potravin. Po užívání léků ale někdy také preventivně je vhodné užívání pro-biotik dostupných v lékárně
Číst více:  Jak cvičit a trénovat vaši pamět

Plynatost může mít původ také ale v lécích, které užíváme a samotném zdravotním stavu. Z léků určitě stojí za zmínku antibiotika. Dlouhoudobé problémy s plynatostí mohou být způsobeny špatnou funkcí jedné ze složek trávícího traktu, od žlučníku přes slinivku až po játra. V tomto případě určitě není od věci navštívit lékaře a problém mu popsat.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *