Jak si doma vyrobit batikované tričko?

Už tě nebaví kupovat si trička v běžné konfekci? Toužíš po originálním triku, za kterým se všichni otočí? Nebo máš jen dlouhou chvíli a nevíš, co dělat? Vyrob si své jedinečné batikované tričko jednoduše doma. Je to velmi jednoduché a zvládnou to všichni. S pomocí rodičů dokonce i ti nejmenší.

Co je k výrobě trička potřeba?

Vystačíš si s klasickým bílým 100% bavlněným tričkem, barvou na textil, provázkem, solí, velkým hrncem a vařečkou. Můžeš použít i tričko v jiných barvách, musíš ale počítat s tím, že výsledná barva po batikování nemusí být podle tvých představ. Rozhodně si dej pozor, aby tričko bylo 100% bavlněné, na tričko ze syntetických látek barva špatně chytá.

Barvu na textil běžně zakoupíš v drogeriích nebo jiných specializovaných prodejnách či na internetu. Ale teď už k samotnému postupu.

Na sporák si připrav velký hrnec.

Zvol takovou velikost, aby se ti do něj tričko bez problému vešlo a celé se potopilo. Do hrnce rozmíchej barvu na textil podle návodu na zadní straně. Dbej na správný poměr barvy a vody, případně zvol menší či větší množství barvy, záleží jen na tobě, jaký chceš zvolit výsledný odstín. Nejčastěji se do vody přidává ještě sůl, která celý proces barvení ještě podpoří a barvy jsou tak jasnější a lépe drží. Nech celý roztok přivést k varu.

Teď je na řadě tričko a provázek.

Nastříhej si kousky provázku a pomocí nich svaž tričko. Můžeš svázat rukávy, vyvázat různé tvary na přední nebo zadní straně trička nebo cokoliv tě jen napadne, záleží jen na tvé fantazii. Místa, která jsou zakrytá provázkem, se totiž neobarví, a vzniknou tak na tričku různé obrazce. Když jsi se svázáním trička hotový, vlož tričko do hrnce s připraveným roztokem a nech ho tam přibližně 20 minut. Dej pozor, aby voda s barvou celou dobu nevařila, mohlo by tak dojít k poškození trička. Roztok udržuj pouze horký.

Číst více:  Co je to Guarana a na co se používá - zkušenosti

Po uplynutí doby tričko z hrnce vyndej.

Dej pozor, aby ses nespálil a odkapávající barvou nepoškodil další věci okolo. Tričko opláchni pod studenou tekoucí vodou. Teprve až důkladně vypláchneš zbytky barvy, rozstřihni provázky, v opačném případě by došlo k obarvení zavázaných částí. Tričko poté ještě několikrát ručně proper i v teplé vodě, vyždímej a pověs. Po uschnutí tričko přežehli, barva se tak do trička lépe zažehlí a bude trvanlivější.

Tvé originální batikované tričko je na světe. Ještě než si ale hotový výrobek vezmeš na sebe, nejlépe ho ještě vyper v pračce, aby ses ujistil, že tě případné zbytky barvy nezašpiní. Teď už ti zbývá jen tričko obléknout a užívat si obdivné pohledy všech okolo tebe. Takové tričko může být ale i hezkým dárkem pro tvé blízké či kamarády.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *