RADA: 3 tipy jak si vybrat psa

Nemůžete se rozmyslet jakého si vybrat pejska, nemáte žádné zkušenosti, nebo jen přemýšlíte nad tím jaké zvolit pohlaví. Pokud celé roky toužíte po psím parťákovi, ale nebyla ta vhodná chvíle, prostředí, bydlení nebo finance a teď přišla ta pravá chvíle – je ale třeba zvážit pár důležitých věcí ještě před tím, než si pejska pořídíte.

Pejsek s rodokmenem nebo z útulku?

Nejdůležitější a první věcí je zvážení faktu, zda chcete s pejska čistokrevného s průkazem původu, nebo vám stačí voříšek, kterému adopcí z útulku zachráníte život. Obojí má své pro a proti. Pejsek s rodokmenem je vhodný pro každého, kdo chce s pejskem jezdit po výstavách, má možnost věnovat péči o něj mnohem více času a hlavně je třeba se pro tuto variantu rozhodnout, chcete – li pejska dále rozmnožovat a mít doma jeho štěňátka.

Pokud si ale vystačíte s uzlíčkem lásky, který vás bude následovat na každém kroku, není pro vás podstatné mít doma šampiona světových výstav a nemáte potřebu na pejskovi dále chovat, určitě zvolte variantu adopce z útulku či některého soukromého depozitu.

Vybíráme podle ceny psa

Pořizovací cena pejska se v tomto případě výrazně liší, ovšem je třeba myslet i na budoucnost. Při adopci je většinou vyžadován adopční poplatek za pejska ve výši  500 – 2000,- Kč, dalšími možnými výdaji může být požadavek na zaplacení čipu pejska (opět cca 500 – 2000,- Kč) nebo nutnost kastrace okamžitě po adoptování (liší se u psa a feny – pes cca 1000 – 2000,- Kč, fena cca 2000 – 5000,- Kč).

Zato při koupi pejska z osvědčené chovatelské stanice může cena dosáhnout i stovek tisíc, běžně se ale pohybuje mezi 10 000 – 30 000,- Kč, kupujete – li pejska v ČR.

U pejska z chovatelské stanice platíte především za to, že existuje možnost prokázat průkazem původu jeho původ a tím i předky. Rodiče takového štěňátka absolvovali výstavy a spoustu lékařských vyšetření, která vám mohou v určitých oblastech (především genetika) zajistit zdraví pejska.

Číst více:  jak cestovat se psem v autě?

Pohlaví pejska

Spousta zájemců o pejska nemá vyhraněné pohlaví, je ale lepší vědět, co od pejska očekáváme. Pokud volíme adopci pejska z útulku, není toto rozhodnutí natolik určující, ovšem u pejska s průkazem původu se na volbu pohlaví hledí o mnoho více, jelikož se předpokládá, že pejsek bude mít potomky. Je tedy třeba zvážit, zda si vezmeme psa a budeme nabízet krytí chovné feny, což obnáší o mnoho méně starostí časových i finančních, ovšem o to menší je i finanční odměna.

Pokud jste ale ochotni věnovat velkou spoustu času, trpělivosti, péče a financí pro březí a následně kojící fenu a její štěňata, o to větší je pak i peněžní obnos, který se nám vrátí. V každém případě by se nemělo jednat o vidinu financí, ale především o radost z rozšíření chovu.

Vlastnosti – plemeno

Velmi důležitým faktorem jsou vlastnosti pejska. Je důležité vědět, jestli pejska budeme zapojovat do velkého sportovního vyžití a bude se od něj denně vyžadovat vysoká aktivita, nebo raději zvolíme klidného pejska, který s námi bude oceňovat teplo domova. Také je třeba zvážit, jestli chceme raději pejska závislého, hodného a tulivého, nebo nám bude více imponovat samostatný parťák, který má svůj život a nevyžaduje tolik naší pozornosti.

Ať se rozhodnete jakkoliv, je třeba vědět, že každý pejsek, bez ohledu na původ, povahu nebo plemeno, bude vyžadovat určitou dávku vaší pozornosti a především vašeho času.

Každý pejsek potřebuje jít minimálně třikrát denně na procházku, je třeba myslet na to, aby vám finance dovolily ho denně nakrmit a počítat s tím, že i pejsek může neočekávaně potřebovat lékařskou péči, která se často může vyšplhat i do desítek tisíc korun. Šťastnou volbu při výběru!

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *