Jak správně vybrat Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou tradiční záležitostí, která se hodí vždy. Jak už to tak bývá tak pro spoustu lidí bývají kachlová kamna také módní záležitostí, kachlová kamna se hodí jak do novostavby, tak i do staré renomované chalupy.  Dýchá z nich historie, kachlová kamna se používali již v 16. století a to především jako pec, na které se spalo a zároveň jako sporák pro vaření a pečení. V každé chalupě byly kachlová kamna s pecí a v každé místnosti na zámku byly kachlová kamna. Na zámcích byly kachlová kamna hlavně zdrojem tepla, protože pokud se v těchto kamnech zatopilo, kachle se ohřály a teplo z nich sálalo ještě dlouhou dobu po skončení topení. Dnes na zámcích obdivujeme styl kamen, barvu kachlů a také jejich velikost.

Vyrábí se dva druhy kachlových kamen. Prvním jsou kamna teplovzdušná, která hřejí díky dřevu nebo uhlí a druhým jsou kamna akumulační, která fungují díky elektrickému proudu.

Teplovzdušná kachlová kamna

Teplovzdušná kachlová kamna v sobě mají vestavěnou kamnovou vložku, ta je obdobou vložky krbové. Teplovzdušná kachlová kamna předávají teplo prouděním teplého vzduchu. Jedná se o otevřený teplovzdušný systém. Výhody teplovzdušných kachlových kamen: Kachlová kamna jsou ekonomická na provoz, vysoušejí vzduch a mají minimální spotřebu topiva. Nejdůležitější výhodou je, že mají dlouhou dobu výhřevnosti. Nevýhody teplovzdušných kachlových kamen: Na jejich prohřátí potřebujeme více času. Velmi dobře ohřívají místnost, což je rozhodně výhodou, ale díky proudění vzduchu se teplý vzduch drží u stropu a studený při zemi.

Akumulační kachlová kamna

Akumulační kachlová kamna předávají teplo sáláním přes kachlový plášť. Na hřívají se díky spirále, která je uvnitř kamen. Ta se ohřeje pomocí proudu, výhodnější je zapojit je na noční levnější proud. Akumulační kachlová kamna jsou masivní a větší než teplovzdušná kachlová kamna, když je proud dostatečně prohřeje, teplo z nich sálá po celý den.

Číst více:  Párty pípa na pivo – půjčit nebo zakoupit?

Výhody akumulačních kachlových kamen

Kachlová kamna jsou ekonomická na provoz, velmi dobře ohřívají místnost, protože teplo z nich sálající sálá ze všech míst kamen rovnoměrně. Povrchová teplota kamen je nejvýše 60°C, což znamená, že nevysoušejí vzduch a to je výhodou pro astmatiky a alergiky. Akumulační kachlová kamna mají velmi dlouhou dobu výhřevnosti.

Nevýhody akumulačních kachlových kamen

Na jejich prohřátí potřebujeme více času. Pořizovací cena je vyšší. Jsou velká, prostorově zaberou více místa a mají vysokou hmotnost.

Read More

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *