Jak vybrat podnikatelský úvěr

Obecně se dá říci, že jakákoliv půjčka není ani nebude výhodná. A to z toho důvodu, že vždy budeme muset přeplatit. Na druhou stranu platí, že úvěr je v mnoha případech nezbytností a tak je nutností si ho vzít. Jak vybrat podnikatelský úvěr, aby splnil vaše očekávání? V tom vám poradíme. Zaměříme se na hlavní kritéria, která by měl mít.

Účelový, nebo neúčelový?

Při žádosti o peníze bychom měli mít zcela jasno v tom, jaký typ úvěru potřebujeme. Neúčelový má obvykle tu výhodu, že není nutné uvádět, ani později dokládat, na co byly finanční prostředky konkrétně použité. To úvěr účelový naopak vyžaduje, ale na druhou stranu může být spojený s výhodnějším úrokem, stejně jako s ním, že je u něho vyšší procento schvalovatelnosti. Před samotnou žádostí je proto třeba mít stoprocentně jasno o využití. Mezi nejběžnější typy úvěrů patří:

  • Provozní úvěr
  • Investiční úvěr
  • Kontokorent
  • Leasing

Kolik peněz je k dispozici?

Podnikatelské úvěry mají oproti těm osobním velkou výhodu v tom, že jsou spojovány se skutečně vysokými částkami, na které lze dosáhnou. Obvykle jsou omezeny až částkami, ve výši desítek, nebo stovek milionů korun. Toto nabídnou především banky, zatímco nebankovní společnosti se drží spíše ve statisících korun. Podle toho, kolik budeme potřebovat konkrétně, je možné filtrovat jednotlivé poskytovatele a udělat si seznam těch, kteří vyhovují nejvíce.

Pozor na splátky

S výší poskytnutých peněz samozřejmě souvisí také konkrétní splátkový kalendář. Ten by měl svou délkou odpovídat poptávané sumě, aby byly měsíční splátky akceptovatelné a bylo v možnostech firmy je pravidelně hradit. V souvislosti se splátkovým kalendářem je dobré hledět i na jeho možné budoucí výhody. Sem se řadí jak možnost zvyšování a snižování splátek, tak je to také možnost odložení splátek, popřípadě i možnost bezplatného mimořádného splacení. A to jak částečně, tak i plně.

Výhodnost je základ

Konkrétní podoba úvěru už má svou charakteristiku, stejně jako je spojena i s určitými poskytovateli. Nyní je ten pravý čas zohlednit to nejdůležitější, na co je nutné při výběru hledět. Tím je zcela přirozeně výhodnost úvěru. Čím méně přeplatíme, tím výhodnější produkt máme. Roli obvykle hrají hned tři věci, a to:

  • Poplatky
  • Úrokové sazby
  • RPSN

První kategorie je spojena například s platbou za vyřízení, s poskytnutím, nebo s vedením úvěrového účtu. Druhá skupina už je běžným navýšením, podle kterého poznáme, kolik ročně z naší jistiny zaplatíme navíc. Ideální je však sledovat poslední ukazatel. Tedy RPSN. Jde o roční procentuelní sazbu nákladů. A ta v sobě zahrnuje jak výše uvedené kategorie, tak i jakékoliv další sumy, které navíc uhradíme. Je uváděna v procentech a jasně platí, že čím je RPSN menší, tím pro nás samozřejmě lépe.

Číst více:  80/20 pravidlo, čili Paretův princip.

Jak je to s podmínkami získání?

Nyní již máte jasně určený seznam těch poskytovatelů, od těch nejvýhodnějších, po ty nevýhodné. Nastává ta pravá chvíle pro zjištění samotných podmínek získání. Ty se mohou napříč jednotlivými poskytovateli lišit. Pokud se podíváme na nejjednodušší formy, jsou obvykle spojeny hlavně s obraty na účtu. Ty jsou ukazatelem toho, jak se firmě daří. Jsou alternativou potvrzení o příjmu, které musejí dodávat soukromé osoby. Čím vyšší obraty firma má, tím větší úvěr může získat.

Ne vždy lze rozhodnout jenom na základě obratů. U vyšších úvěrových produktů je kromě pozitivního posouzení bonity nezbytné i případné ručení. V tomto směru je třeba zastavit ve prospěch poskytovatele firemní majetek. Může se jednat jak o nemovitosti, tak i majetek movitý.

Jak jsou na tom začínající podnikatelé?

U nich obvykle platí, že nemají na vysoké úvěry ani dostatečné obraty, ani nemají dostatek majetku k ručení. U nich může být žádost posuzována individuálně, kdy dojde k určitému kompromisu. Ten může spočívat v poskytnutí spíše menší sumy peněz, a to i na základě předložení podnikatelského plánu, který může být svým způsobem zárukou, že se firmě bude v budoucnu dařit.

Banka, nebo nebankovní společnost?

Z hlediska výhodnějších úrokových sazeb i rozmanitosti úvěrových produktů právě pro podnikatele jsou zcela jistě lepší volbou banky. Naopak kdo hledá jistotu benevolentnějších podmínek získání, a také jistotu rychlejšího vyřízení, měl by oslovit nebankovní společnost. Zde však může být velkým negativem výše úrokových sazeb, jelikož ty zcela určitě nepatří mezi to nejlepší.

Způsob čerpání peněz

To poslední, na co se při výběru zaměřit, je rozhodně způsob čerpání peněz. Zde platí, že se lze vydat dvěma cestami. Ta první je spojena s tím, že získáme ihned celou částku, kterou můžeme okamžitě investovat do firmy. Druhá cesta je spojena s možností postupného čerpání, kdy od banky, nebo jiného poskytovatele vždy dostaneme sumu, kterou v rámci naší aktuální investice budeme potřebovat.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *