Jakým způsobem udržovat náušnice?

Jak udržovat náušnice?

Pořídili jste si nové náušnice? Pak jistě chcete, aby váš šperk vypadal co nejdelší dobu pěkně! Náušnice se vyrábějí z mnoha různých materiálů a o každý je třeba pečovat jinak, aby vám šperk vydržel co nejdéle. Údržba vás nebude stát příliš času, ale jistě se vyplatí, protože zejména stříbrné šperky tak vydrží déle.

Náušnice čistěte pravidelně

Údržba náušnic je závislá na tom, ze kterého materiálu jsou vyrobené, ale lze dát i několik obecných rad ohledně toho, jak se o ně starat. Tak předně zabraňte tomu, aby se dostaly do styku s vodou. Pokud možno se s nimi tedy nekoupejte, nebo nesprchujte. Na tyto šperky působí špatně také pot. Proto je odložte, pokud se chystáte sportovat, anebo budete vykonávat nějakou náročnou práci. Nedotýkejte se náušnic mastnýma rukama. Neaplikujte parfém na šperky, ale vždy naopak. Nejprve se tedy navoňte a až poté si připněte šperky. Občas váš šperk přeleštěte, aby se lesknul, jako když jste si ho pořídili.

A jak se starat o konkrétní materiály? Začněme zlatem, které jak se zdá vyžaduje nejméně starání a údržby. Tyto šperky jsou výborné v tom, že jsou vysoce odolné a neměly by na vás zanechávat jakékoliv stopy. Stačí je pouze občas přeleštit a mely by vypadat stále stejně. Případně je můžete odnést ke zlatníkovi, kde je vyleští ultrazvukem. To stříbrné náušnice již vyžadují poměrně dost velkou péči. Tyto stříbrné šperky totiž sice stojí málo, ale stříbro není právě stálý materiál a podléhá oxidaci. Na špercích se to projevuje tak, že černají. Dobrá zpráva je, že speciální údržbou je možné jim navrátit lesk, který měly jako nové. Stačí si pořídit roztok – čistič na stříbro, do kterého je třeba stříbrné šperky uložit na určitou dobu a nechat čistič působit. Poté stačí hadříkem šperky vyleštit a budete sami překvapeni, jak krásně se budou zase lesknout!

Číst více:  Co jsou sacharidy?

Náušnice leštěte hadříkem nebo měkkým kartáčkem

Náušnice z méně známých kovů potřebují také určitou údržbu. Platinové šperky je třeba čistit jen minimálně, tento ušlechtilý kov je stabilní, zachovává svou barvu a lesk a nezpůsobuje alergie. Ošetřit je můžete vodou se saponátem (stačí trocha) a vyleštit je můžete jemným kartáčkem, nebo hadříkem. I tyto šperky můžete svěřit odborníkovi – zlatníkovi, který je vyčistí odborně.

Náušnice, které jsou vyrobené z titánu, jsou hypoalergenní, takže by neměly způsobovat alergie a jsou také odolné proti poškození. Postačí opět údržba hadříkem a saponátem.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *