Jak pěstovat Japonský Topol

Co je to Japonský topol

Japonský topol je křížencem topolu černého (Populus nigra), což je domácí topol v oblasti Evropy, a topolu maximowičova (Populus maximowiczii), který má původní domov na dříve japonském ostrově Sachalinu. Z každé této odrůdy byly převzaty ty nejlepší vlastnosti a vznikl tak topol japonský
V průběhu devadesátých let se směs dvou klonů topolů, která bývá různě technicky označována, dostala z Rakouska do Čech. Nejčastěji se prodává a distribuuje ve směsi s technickým označením J-104 a J-105 a obecně je známa pod rozšířeným názvem japonský topol.

Japonský topol má velmi dobré vlastnosti nejen pro své pěstitele, ale také pro koncového uživatele, a proto se stává stále více oblíbeným a žádaným. Jeho nejvýraznější vlastností je bezpochyby jeho rychlý růst. Japonský topol patří do skupiny rychle rostoucích dřevin. Rychle rostoucí dřeviny se pyšní velice rychlým růstem, díky němuž dosahují dospělosti po zhruba 8 letech. Roční přírůstek se uvádí až k 4 metrům, což je ale ovlivněno klimatickými podmínkami a samozřejmě také půdou, na které jsou stromy pěstovány. Již po pěti letech může dorůst výšky až 25 metrů. V současné době je japonský topol u nás nejrozšířenější pěstovanou rychle rostoucí dřevinou, a to nejen kvůli rychlému růstu, ale především také kvůli vysoké výhřevnosti jeho dřeva.

Oproti ostatním dřevinám má mnohem vyšší výhřevnost a v mnohých případech se uvádí, že výhřevnost japonských topolů je dokonce vyšší než výhřevnost hnědého uhlí. Japonský topol má také velice zajímavé vlastnosti, co se pěstování týče, protože má značnou odolnost a regenerační schopnost a náročnost na jeho pěstování je tak velmi malá. Vysazené řízky japonského topolu mají nejvyšší ujímavost a schopnost zakořenit. Po pořezání je schopný opět obrazit a znovu vyrůst a to dokonce až 5x.

Číst více:  Zakládání trávníku - rady, tipy a zkušenosti

Důvody pro pěstování topolu japonského:

 • nízké pořizovací náklady,
 • a také možnost získat dotace,
 • jednoduchá péče o topoly,
 • vysoká výtěžnost,
 • velmi vysoká výhřevnost dřeva,
 • možnost prodat dřevo na několik způsobů použití,
 • anebo pěstovat pro svou vlastní potřebu,
 • jakmile strom pokácíte, opět znovu doroste a celý postup můžete opakovat i 5x.

Japonský topol je díky svým jedinečným vlastnostem využíván zejména jako:

  1. energetická rostlina a zdroj levného palivového dříví,
  2. zdroj dřevní štěpky (biomasy) – při spalování nekouří ani nepáchne,
  3. větrolam nebo protihluková bariéra díky vysoké stabilitě,
  4. opora do záplavových oblastí – snese zaplavení po dobu až 50 dní,
  5. krajinotvorný prvek – během pěti let vytvoří hustý souvislý porost,
  6. okrasný strom díky velkým listům ve tvaru srdce

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *