Jsou vejce zdravá nebo nezdravá?

Jedni je milují, druzí je nesnášejí. No jedno je však jisté. Vajíčka patří mezi nejvýživnější potraviny na světě. Jejich konzumování má mnoho výhod, je třeba si jen dávat pozor, v jakém množství je konzumujete. Proč je správné zařadit je do svého jídelníčku?

Vajíčka obsahují velké množství živin a minerálů, jako jsou například vitamíny A, B2, B5, B12, kyselinu listovou, selen, fosfor, v menší míře i vitamín D, E, K, vápník a zinek. Právě vitamíny typu B jsou prospěšné pro lidskou kůži, vlasy a nehty. Živiny a minerály se nacházejí zejména ve žloutku, vaječný bílek je tvořen až z 80% z vody. Také poskytují tělu cenné omega 3 mastné kyseliny.

Vejce a cholesterol

Pro vysoký obsah cholesterolu nechce vajíčka konzumovat velké množství lidí, no je nutné si uvědomit, že poměr zdravého cholesterolu převyšuje nad tím nezdravým. Už dvě vejce denně, po šest týdnů, zvýší hladinu cholesterolu o 10%!

Proč sportovci či umělci milují vajíčka a dokonce je pojídají syrové?

Protože vejce obsahují velké množství bílkovin, které jsou ve stravě velmi důležité, ale jejich příjem je často zanedbávaný. V jednom středně velkém vejci se nachází až 6,5g bílkovin. Jejich konzumace vám může pomoct při hubnutí, nárůstu svalové hmoty, snížení krevního tlaku a pomáhá regenerovat i vaše svaly. Díky velkému obsahu bílkovin jsou vajíčka velmi výživná a po jejich požití se budete cítit nasyceni. Proto je jezte samotné anebo se zeleninou a v nejbližších hodinách omezte příjem kalorií. Díky pocitu sytosti si můžete být jistí, že se po dalších jídlech ani nepodíváte.

Jak zjistit čerstvost vajec?

Mnoho lidí se při konzumaci vajíček bojí možnosti nákazy salmonelou. Tomuto riziku můžete jednoduše předejít, když budete vajíčka kupovat u ověřených prodejců a tepelně si je zpracujete. V případě, že vajíčka používáte do salátů nebo zákusků, vždy je uchovávejte v ledničce. Pokud si nejste jistí, že je vajíčko čerstvé, zkuste jednoduchý test. Do sklenice nalijte studenou vodu a ponořte do ní vejce. Zůstalo na dně? Nemusíte se ničeho bát, vajíčko je v pořádku. Naopak, pokud vejce plave, nebo je dokonce na hladině, o jeho čerstvosti a kvalitě se hovořit nedá.

Číst více:  Jak se zbavit vaginální mykózy?

Světový den vajec

Věděli jste, že slavíme i Světový den vajec? Byl vyhlášený ve Vídni v roce 1966 a připadá na druhý květnový pátek. Dnešní svět, v souvislosti s vejci, však upozorňuje na hrozné podmínky, ve kterých žijí nosnice, a proto zkuste vajíčka nakupovat z volného ekologického chovu. Konzumujte je s mírou, teprve pak budou mít vhodné účinky pro vaše tělo a zdraví.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *