Na co používat kokosový olej – účinky a zkušenosti

Už jste někdy slyšeli o kokosovém oleji? Pokud ano, věřím, že neznáte veškeré jeho využití a účinky na lidské zdraví. Pokud ne, tak věřím, že se o něm dozvíte něco nového. Kokosový olej je totiž jeden ze zázraků moderní doby! Zároveň ho můžeme označit jako super potravinu, tedy potravinu budoucnosti. Pojďme se o něm dozvědět více.

Cena kokosového oleje se pohybuje do 200Kč. Některé oleje jsou kvalitnější, některé jsou kvalitní méně. Existuje jich rovnou několik druhů – panenský olej, BIO olej, RAW olej a rafinovaný olej. Dají se koupit jak v drogériích, tak převážně ve zdravé výživě.

Jak už název naznačuje, kokosový olej je vyroben z kokosu. Přesněji se vyrábí z jader zralých kokosových ořechů, které rostou na kokosových palmách. Na tropických místech se užívá již několik set let, hlavně jako zdroj tuku a výživy. Obsahuje více než 50% kyseliny laurové, která se mění v organismu na monolaurin, který má schopnost likvidovat obaly virů a bakterií.

Využití kokosového oleje

Kokosový olej má mnoho využití, ať už v péči o tělo, nebo jako součást potravy. Pojďme se seznámit s jeho nejdůležitějšími využitími.

  • Redukce váhy

Kokosový olej se liší od ostatních tuků tím, že se neusazuje v těle, ale rozkládá se na glukózu. Energii dodává tělu postupně, protože se tráví dále, než ostatní tuky. Navíc nás dokáže nasytit až na několik hodin a proto je vhodný i při redukčních dietách. Dopřejte si jednu či dvě lžičky kokosového oleje denně.

  • Maska na vlasy

Kokosový olej se dá skvěle použít jako maska na vlasy. Pokud se vám vlasy třepí, máte je suché a lámavé, je to to pravé pro vás! Dodává lesk, vyživuje vlasovou pokožku a dokáže vás zbavit i lupů. V Asii je tento olej velmi ceněn a používá se i v kadeřnictvích. Také napomáhá rozčesávání. Vetřete si do vlhkých vlasů kokosový olej, v zábalu nechte působit několik hodin a poté umyjte šamponem. Jednoduché.

  • Bělení zubů
Číst více:  Čím nahradit cukr a jak sladit jídlo zdravěji

Kokosový olej patří mezi jeden z nejméně agresivních „běličů zubů“. Olej se k čištění zubů používal již od starověku. Stačí nanést trochu na kartáček či prst a minutu čistit. Po několika týdnech budou vaše zuby bělejší.

  • V kuchyni

Olej se dá použít jak na přípravu pokrmů, tak na smažení. Je stabilní vůči teplotám, tudíž neprská, což může být pro některé velkou výhodou. Dá se použít při vaření palačinek, pečení, nebo jej můžete namazat i na chleba. Fantazii se meze nekladou.

  • Odličovač make-upu

Je to jeden z mála pomocníků, který úspěšně odlíčí i můj voděodolný make-up. Je vhodný i pro citlivé oči a citlivou pleť. V tomhle případě si ho opravdu nemůžu vynachválit. Také pomáhá na akné.

  • Krém na holení

Tento olej můžete použít i jako krém na holení, či krém po holení.

Kokosový olej má mnoho dalších využití, ale tato patří mezi mnou nejzajímavější. Doufám, že jste něco nového dozvěděli a třeba už se pro něj chystáte do drogerie, či zdravé výživy.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *