Koupit si dům nebo byt?

Tato otázka není zcela jednoduchá a pravděpodobně na ní neexistuje ani jednoznačná odpověď. Oba dva typy nemovitostí mají svoje pro a proti, domy zaujmout jednu skupinu lidí, naopak byty druhou část populace. Pokusíme se Vám přiblížit alespoň několik základních rozdílů, které oba tyto druhy staveb ukrývají.

Proč koupit byt?

Luxusní byty jsou pravděpodobně vyhledávanější především mladými a svobodnými lidmi bez závazků. Jejich hlavní výhodou je pořizovací hodnota, která není až tak vysoká. Samozřejmě záleží na lokalitě a velikosti města. Byty mají krásně zařízené ložnice, útulný obývají pokoj a v podstatě Vám zde nic nechybí. Všechny náklady na společné bydlení se dělí mezi všechny vlastníky obytného domu a okolní práce jsou většinou prováděny externími firmami placenými z fondu oprav. Velkou nevýhodou pro někoho může být malý dostatek soukromí. Pokud si vyberete byt poblíž centra města máte to naopak všude kousek, jak na nákupy, tak i většinou do práce, toto je jedna z největších výhod bytu, oproti klasickému domu v odlehlé lokalitě.

Proč koupit dům?

Naopak prostorné domy Vám nabízí soukromí více než dost. Pokud zvolíte domek na okraji města nebo malé vesnici, vyhne se Vám i okolní ruch velkoměsta. K dispozici máte především zahradu, která je ideální pro spoustu domácích, sportovních a rekreačních aktivit. Postavením vhodné stavby si můžete sami navrhnout. Vaše budoucí ložnice nebo společenský obývací pokoj, tak budou podle vašich představ. Druhou stránkou této varianty bydlení jsou opět finance. Pořizovací cena domu i z pozemkem je vyšší než u byt a všechny náklady na opravy, rekonstrukce a podobné záležitosti musíte platit případně sami, ovšem dnes se již dělají domy kvalitní, takže tyto výdaje v podstatě v příštích několika letech většinou nehrozí.

Číst více:  Jak se zbavit potravinových a šatních molů?

Jak vidíte domy i vybavené byty mají spoustu kladů a záporů. Finální rozhodnutí bude vždy pouze na Vás a bude se odvíjet od Vaší finanční situace a životních potřeb.

Sepište si proto na papír jednotlivé výhody a nevýhody jak bytu, tak i domu a podle toho se rozhodněte.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *