Krbové vložky rady a zkušenosti

Krbová vložka je nejdůležitější funkční částí krbu a je předurčena k vedení tepla do místností po bytě nebo dokonce po celém domě. Krbové vložky jsou opatřeny ovládacími prvky pro regulaci primárního a sekundárního vzduchu, případně komínovou klapkou a dalším příslušenstvím. Ke krbovým vložkám se dají sehnat obezdívky. Krbová vložka musí být uzpůsobena k vedení vzduchu, když je napojena na vzduchovod rozvede teplo po celém domě. Pro rozvod se používají speciální ventilátory s filtry, které zabraňují šíření prachu po celém domě nebo bytě.

Teplovzdušný rozvod

Teplovzdušný rozvod pracuje pomocí hliníkových flexi trubek popř. krbových ventilátorů, které pracují na principu odsávání teplého vzduchu z mezipláště krbu a jeho následném rozvodu do ostatních místností. Pokud chcete rozvádět vzduch samotíží (bez pomoci ventilátoru), musí být potrubí maximálně 5 m dlouhé a vést vždy nahoru. V případě, že použijete ventilátor, který umístíte ve vzdálenosti maximálně 1 m od krbové vložky, může být rozvod dlouhý až 30 m.

Materiály krbových vložek

Tradičním materiálem pro výrobu krbových vložek je litina. Materiálová struktura litiny je výhodná v tom, že dokáže vést a pohltit více tepla než jiný materiál. Teplo vede ještě několik hodin po skončení topení. Litina se teplem nedeformuje, což je dokazuje její dlouhodobá kvalita a zachování tvaru.

Povrchová úprava se provádí pomocí smaltování, zákazník si vybírá z mnoha barevných variací jako je například černá matná, slonovinová, zelená, modrá nebo barva hnědého uhlí.

Dvojstupňové spalování

Některé krbové vložky mají možnost takzvaného dvojstupňové spalovaní, což je velmi ekologický a ekonomický způsob vytápění domu či bytu. Funguje na principu přivádění vzduchu ze zdola i zezadu zároveň. Vzduch přiváděný zezadu se nejprve ohřeje a až poté je přiváděn do spalovací komory. Takto dojde k sekundárnímu spalování, díky kterému spálíme plyny, které v první fázi úplně neshořely. Právě kvůli tomuto způsobu je toto topení ekologické (nižší emise zplodin) a účinnější.

Číst více:  Výběr travního semene

Topení V krbové vložce

V krbové vložce, která je součástí krbu, topíme dřevem a uhlím. Dřevo by mělo být proschlé minimálně dva roky, to zvyšuje výhřevnost tudíž celkovou účinnost krbu s krbovou vložkou. Když je dřevo vyschlé sníží se jeho spotřeba, protože hoří déle. Největší výhřevnost mouk, dub a habr. Optimální délka polena se pohybuje od 50 centimetrů do 70 centimetrů.

Kvalitní krbové vložky pořídíme okolo 20000 korun mimo zednické úpravy. Zednická úprava znamená, že se krbová vložka vestaví do starého krbu nebo se kolem ní postaví krb nový.

Krbové obezdívky nebo krbové římsy se dají zakoupit již hotové, doma je zedník složí a vloží do nich krbovou vložku.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *