latkové nebo jednorazové dětké plenky – zkušenosti

LÁTKOVÉ VS JEDNORÁZOVÉ PLENKY

Látkové pleny na rozdíl od plenek papírových neobsahují žádné chemické látky a jsou přátelštější k dětské pokožce. Jsou prodyšné a zadeček děťátka se v nich nepřehřívá, což je velmi důležité při prevenci vzniku kožních plísní. Při používání plenek také dochází méně často ke vzniku opruzenin a plenkových dermatitid, jsou vhodné zejména pro děti trpící atopickým ekzémem.  Navíc je při používání látkových plen u novorozenců zajištěno tzv. široké balení, které většina pediatrů rodičům stejně doporučuje.

Při jejich výrobě se spotřebovává mnohem méně surovin a energie (a to i v tom případě, že bereme v úvahu praní plenek), jejich životnost je o mnoho delší než pouhých pár hodin a jsou velmi dobře biologicky odbouratelné, na rozdíl od plenek papírových, které se buď spalují, nebo se na skládkách rozkládají ještě o pár set let déle.

Cena plenkové výbavy

Cena za pořízení plenkové výbavy pro dítě se může lišit, když ale budeme počítat s průměrem (mix různých plenek a svrchních kalhotek), dostaneme se na částku zhruba 10 000 – 12 000 Kč. Možná Vám tato částka připadá vysoká, ale zkuste si spočítat, kolik Vás budou stát během plenkového období Vašeho dítěte papírové plenky… Možná budete překvapeni! Já jsem uvažovala o 6 plenkách během dne (průměrně – malé miminko přebalujeme častěji, batoleti stačí nakonec třeba jen plenka na spaní), každá zhruba za 4 Kč a během 2,5 roku, kdy dítě plenky potřebuje, jsem se dostala na částku 22 000 Kč! Častým protiargumentem bývají náklady na praní, ty ale jistě nebudou za 2,5 roku 10 000 Kč. A potom, pokud plánujete dětí více, mohou po sobě plenky podědit, v opačném případě je možná ještě prodáte dále v některém z dětských bazárků.

Vždyť se musí vyvářet a žehlit! Jenže to je veliký omyl – moderní látkové pleny se perou při nižších teplotách a žehlit se také nemusí… A navíc – látkové plenky existují v mnoha variantách, vyrobené z mnoha materiálů, přírodní i barevné, s obrázky i bez obrázků. Můžete je libovolně kombinovat podle Vašich potřeb a hledat ideální plenku pro každou příležitost. Budou se líbit nejen Vám, ale i Vašim dětem!

Číst více:  Jak funguje výklad z tarotových karet

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *