NÁVOD: Domácí bělení zubů, jak na to?

Domácí bělení zubů

Přestože bělení zubů v ordinacích zubních lékařů se stává stále běžnější záležitostí, většina lidí stále dává přednost domácímu bělení zubů. Domácí bělení zubů je totiž jednodušší a rozhodně méně finančně náročné. Prostředků pro domácí bělení zubů je na trhu nespočet a patří mezi ně všechno možné od nejběžnějších bělících past až po speciální domácí bělící sety. Předtím než se ale rozhodnete pro domácí bělení zubů, rozhodně zajděte na kontrolu ke svému stomatologovi. Ten nejen ověří, zda jsou Vaše zuby v pořádku a můžete s ním konzultovat vhodnost té které bělící metody pro Váš chrup.

Bělící zubní pasty

Ty nejběžnější a nejlevnější bělící zubní pasty jsou založeny na principu abrazivního bělení, což je způsob bělení zubů, který v podstatě pouze, za pomoci perlitu nebo vápence, jemně obrušuje usazeniny z povrchu zubu. K bělení zuboviny tímto způsobem nedochází a pigmentace přímo uvnitř zubu se nemění. Takové bělící prostředky Vám přinejlepším dopomohou se vrátit k původní geneticky určené barvě zubu.

Existují ale i bělící pasty na zuby, které obsahují účinnou látku, která se používá při profesionálním bělení zubů v ordinacích, ale v daleko nižších koncentracích. Tou látkou je karbamid peroxid a zubní pasty, které ho obsahují, jsou ve volném prodeji. Použití těchto bělících past chce notnou dávku trpělivosti, protože výsledky se dostaví až po několika měsících pravidelného používání těchto bělících past. Tyto bělící pasty na zuby se rovněž doporučují pro péči a udržení barvy po absolvování profesionálního bělení zubů.

Bělící pudr na zuby

Všechny druhy zubních pudrů odstraňují zažloutlé zabarvení zubů. Bělí ale stejně jako zubní pasty většinou pouze zubní sklovinu a to při pravidelném používání zhruba o dva odstíny. Při čištění se ze zubního pudru uvolňuje aktivní kyslík a pudr proto jemně pění. Bělící zubní pudry navíc obsahují leštící látky, takže se zuby příjemně lesknou.

Bělící pásky na zuby

Bělící pásky na zuby působí účinněji a rychleji. Je to dáno především vyšší koncentrací účinných látek a bělejší zuby tak budete mít už během pěti dní. Bělící pásky na zuby jsou tenké a flexibilní umělohmotné pásky potažené vrstvou bělícího gelu, který nepoškozuje zubní sklovinu. Jejich používání je velmi jednoduché a pohodlné. Bělící pásky jsou totiž už připravené a nastřižené tak, aby se daly pohodlně formovat podle oblouku zubů. Pásky se přikládají na horní i dolní zubní oblouk v linii úsměvu a nechávají se působit zhruba 30 minut. Podle klinických studií vydrží barva dosažená bělícími pásky až 12 měsíců.

Číst více:  Co jsou sacharidy?

Domácí bělení zubů s dohledem stomatologa

Toto bělení provádějí ve svých ordinacích stomatologové a zubní hygienisté naprosto běžně. Spočívá v použití peroxidového bělícího gelu o různých koncentracích. Zubní lékař Vám sejme otisky zubů, podle kterých poté v laboratoři vyrobí jakousi bělící formu, do níž se bělící gel bude nanášet.  Do této formy se pak nanáší slabá vrstva bělícího gelu v různých koncentracích (10-30%) účinné látky – karbamid peroxid. Formičky se pak nosí na zubech 30 až 180 minut denně po dobu jednoho až dvanácti týdnů. Výsledky této metody jsou ale více než přesvědčivé. Jedno takovébělení dokáže zuby zesvětlit o 3-6 odstínů během 2-4 týdnů nošení v závislosti na koncentraci gelu. Navíc tato metoda představuje menší riziko pro citlivost zubů. Cena tohoto způsobu bělení zubů se pohybuje do 2000 do 5000 Kč.

Bělící sety – volně prodejné

Princip bělících setů je stejný jako u domácího bělení s dohledem stomatologa. Sada už ale obsahuje bělící pásky nebo předem připravené univerzální formičky, do kterých se bělící gel nanáší speciálními stříkačkami. Koncentrace účinné látky je z důvodu bezpečnosti nižší než u sad s dohledem lékaře – karbamid peroxid je v koncentraci 10%, peroxid vodíku 3,6%. Tyto volně prodejné bělící sady mohou zuby zesvětlit o 1-4 odstíny v závislosti především na době použití. S těmito sety podstupujete riziko větší citlivost zubů a neodhaleného zubního kazu, který může při bělení způsobovat bolesti. Cena tohoto způsobu bělení zubů se pohubuje od 1000 do 2000 Kč.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *