Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína (TCM), jejíž historie je starší než 2000 let vytvořila unikátní systém pro diagnostiku a léčbu nemocí. Přístup tradiční čínské medicíny se zásadně liší od západní medicíny. V TCM, je pochopení lidského těla na základě holistické chápání vesmíru, jak je popsáno v taoismu a léčení nemocí je založeno především na diagnostice a diferenciaci syndromů.

Přístup TCM zachází se ZANG – fu orgány jako základem lidského těla. Tkáně a orgány jsou připojeny prostřednictvím sítě kanálů a krevních cév v lidském těle. Qi (nebo Chi) se chová jako nějaký druh nosiče informací, které se projevují navenek prostřednictvím jingluo systému. Patologicky se může dysfunkce ZANG-fu orgánů projevit na povrchu těla prostřednictvím sítě a mezitím může onemocnění tkáně povrchu těla ovlivnit i jejich související ZANG či Fu orgány. Léčba Tradiční čínskou medicínou začíná analýzu celého systému, pak se zaměřuje na odstranění patologických změn prostřednictvím přestavování funkcí ZANG-Fu orgánů.
Vyhodnocení syndromu zahrnuje nejen příčiny, mechanismus, umístění a charakteru onemocnění, ale i konfrontaci mezi patogenní faktory a odolnosti organismu. Léčba není založena jen na symptomy, ale i diferenciaci syndromů.

Klinická diagnostika a léčba v tradiční čínské medicíně, je založena především na teorii jin-jang a teorie pěti elementů. Tyto teorie uplatňují přírodní jevy a zákony ke studiu fyziologických činností a patologických změn lidského těla a jeho vztahů.
Mezi typické terapie TCM patří akupunktura, bylinné medicíny a qigong cvičení. Akupunkturní léčba stimuluje určité oblasti těla externě, bylinný lék působí na ZANG-fu orgány interně, zatímco qigong se snaží obnovit uspořádaný tok informací v rámci sítě na základě regulace Qi. Tyto terapie jsou velmi odlišné ve svém přístupu a přece sdílejí stejné základní sady předpokladů a poznatků v povaze lidské těla a jeho místa ve vesmíru. Někteří vědci popisují léčení nemocí pomocí bylinných léků, akupunktury a qigong jako „informační terapie“.

Číst více:  Jak odstranit zápach u nohou

[wpsm_highlight color=“yellow“]Jaká je Čínská bylinná medicína[/wpsm_highlight]

Čínská bylinná medicína je jedna z velkých rostlinných systémů na světě, s neporušenou tradicí sahající až do 3. století před naším letopočtem. Přesto po celou svou historii se neustále vyvíjel v odezvě na měnící se klinické stavy.Tento proces pokračuje dnes s rozvojem moderní lékařské diagnostické techniky a znalostí.

Protože jeho systematický přístup a klinická účinnost má po celá staletí velmi velký vliv na teorii a praxi medicíny na východě nedávno rostla rychle na popularitě i na Západě. Čínská medicína ještě tvoří hlavní součást poskytování zdravotní péče v Číně a je poskytována ve státních nemocnicích podél západní medicíny.
Čínská medicína zahrnuje všechny orientální tradice vycházející z jihovýchodní Asie, které mají svůj původ v Číně. Praktici mohou pracovat v rámci tradice, která pochází z Japonska, Vietnamu, Taiwan a Koreji. Jedná se o kompletní zdravotnický systém, který je schopen zacházet s velmi širokým rozsahem podmínek. Obsahuje bylinné terapie, akupunkturu, dietní terapie a cvičení na dýchání a pohyb (tai chi a Qi Gong).

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *