Zakládání trávníku – rady, tipy a zkušenosti
Pokud si chceme založit nový trávník je nutné si pečlivě rozmyslet kolik úsilí a času jsme schopni této činnosti věnovat. Každý trávní vyžaduje údržbu. Tato údržba se neomezuje pouze na sečení. Nejkrásnější trávníky jsou trávní okrasné, tyto trávníky však vyžadují nejvyšší nároky na údržbu.
Jaký zvolit trávník?
Okrasný trávník bude tedy hezký pouze pokud mu dáte takovou péči jakou vyžaduje. Před výsevem trávníku je důležité kvalitně připravit půdu pro její výsev. Odstranit přebytečné kamení z půdy, u novostaveb odstranit sutiny a přebytečný stavební materiál. Půdu je vhodné kvalitně nakypřit a zarovnat. Kvalitní osivo se vyznačuje lepší hustotou porostu, nižší náročností na údržbu (nekvalitní osivo neroste do hustoty, ale do výšky), vyšší odolností proti promrzání, kvalitnější barvou a strukturou. Při výsevu trávníku je vhodné použít nějaký typ startovacího hnojiva. Startovací hnojivo pomůže trávníku rychleji dosáhnout své konečné struktury.
Pravidelná údržba trávníku
Pravidelná závlaha je klíčová v počátcích pěstovaní nového travního koberce. Mladé travní klíčky potřebuji dostatek vláhy a živin proto, aby mohli dále růst. Nejvhodnější doba pro výsev je tedy od konce dubna po konec května. Zálivka by měla odpovídat danému typu trávníku a měla by se řídit instrukcemi výrobce travního semene. V raných počátcích pěstování bychom však měli počítat s častou zálivkou. Během první části růstu – klíčení a uchycování mladých sazeniček bychom měli trávní zalévat méně, ale častěji. V první fázi se doporučuje trávní kropit 4-5 za den. Po odrostení sazeniček, po uplynutí 4-5 týdnů od zasazení sazeniček postačuje trávník zavlažovat 2 krát týdně. Doba závlahy je samozřejmě závislá, od vlhkosti podloží, venkovních teplot a typu zvoleného trávníku