Co je brzlík? A vliv na lidské zdraví
Brzlík je žláza (nejen) v lidském těle, pro kterou by se bez problému hodilo označení „multifunkční“. Během ontogeneze člověka má totiž hned několik funkcí, z nichž každá je velmi důležitá.
Jednotlivá stádia vývoje brzlíku
Název „brzlík“ zná zřejmě úplně každý. Pokud bychom se nicméně zeptali na otázku, jakou má tato žláza v lidském těle funkci, většina lidí by zřejmě začala tápat. Taková specifikace je také poměrně složitá, neboť její úkoly se v průběhu života mění (a rozdílná je i velikost). Na vrcholu aktivity je ovšem v raném dětství. Nutno dodat, že jednotlivé funkce brzlíku, který je umístěn pod horní částí hrudní kosti uprostřed hrudníku, jsou enormně důležité.
- U malých dětí do 18 měsíců je brzlík spoluzodpovědný za vstřebávání mléka, neboť dokáže štěpit jen obtížně vstřebatelný kasein. Tuto funkci cca v roce a půl ztrácí, proto je další konzumace mléka poměrně problematická.
- V dětství v brzlíku rovněž dozrávají t-lymfocyty, tedy bílé krvinky, jež jsou velice důležité pro správné fungování imunitního systému člověka.
- Od puberty se brzlík podílí na vývoji pohlavních žláz, což je rovněž podstatná funkce, neboť je tím pádem zodpovědný i za správný růst pohlavních orgánů.
- Postupem času se tato žláza začíná zmenšovat a cca ve 40 letech života je již téměř nefunkční. Její roli totiž v průběhu let přebírají jiné orgány.
Brzlík a lidské zdraví
Již jsme uvedli, že právě v brzlíku dochází k diferenciaci a funkčnímu dozrávání t-lymfocytů, které se sem „stěhují“ z kostní dřeně. Pokud tento proces neprobíhá tak, jak má, může později docházet k vážným zdravotním potížím. T-lymfocyty totiž likvidují nádorové buňky, případně buňky, jež byly napadeny viry. Při nesprávném fungování brzlíku tak může snadněji dojít k nádorovému onemocnění, ale i k nemocem, jež jsou spojeny s poruchou imunity jako např. roztroušená skleróza. Je tedy patrné, že se jedná o žlázu, jejíž správný vývoj nelze v žádném případě podceňovat.