Výměna starých oken za nová – rady, tipy a zkušenosti
Od nových oken čekáme dnes nejenom lepší vzhled oproti těm vysloužilým, ale především lepší vlastnosti, a to ve všech směrech. Snížení hlučnosti, jednodušší údržbu, omezení teplených ztrát a především nepropustnost vody a vlhkosti. Ovšem i ta nejlepší a nejkvalitnější okna nikdy nebudou splňovat výrobcem uvedené podmínky, jestliže jejich usazení nebude provedeno správně. Co bychom si tedy měli ohlídat? I ta nejlepší a nejkvalitnější okna nikdy nebudou splňovat výrobcem uvedené podmínky, jestliže jejich usazení nebude provedeno správně.
Ještě před samotnou výměnou okna je nutné si naprosto přesně ujasnit, jaký typ okna potřebujeme. Obyčejný byt či dům si vystačí s okny s šesti komorovým profilem doplněné trojitým těsněním. Izolace je zajištěna izolačním dvojsklem U=1,1 (koeficient prostupu tepla). Pokud ale například budeme chtít dosáhnout úspor při vytápění, abychom splnili požadavky pro získání dotace, nahrazuje se většinou dvojsklo za izolační trojsklo.
Těsnost a vlhkost nových oken
Velmi často se stane, že nová okna jsou natolik těsná, že může dojít ke zvýšení vlhkosti v místnostech. Tento problém vyřeší častější větrání, anebo např. rekuperační jednotka, která reguluje množství vlhkosti, a přitom zajistí přísun čerstvého vzduchu.
Když už si zvolíme typ okna, je na řadě i estetická část. Zde je na výběr celá škála barev, ačkoliv nejčastěji vídáme dřevěná či bílá. Druhým parametrem je členění okenních výplní. Možností je opravdu mnoho, ale nejlepší je zvolit takové, aby ladilo s budovou, popř. s okolní zástavbou.
Určité části měst, nebo někdy jen konkrétní domy mohou podléhat přísnějším pravidlům. Zjistěte si tedy včas, jestli i Váš dům nespadá do jedné z těchto oblastí. Vzhled oken je pal totiž přesně specifikován, a Vy musíte respektovat nařízení stavebního úřadu, který většinou povolí pouze výměnu za vzhledově naprosto shodná okna. Jedná se většinou o budovy v historických centrech či jiných unikátních budov.
Montáž oken je dnes v naprosté většině případů práce pro profesionály. Tedy nějakou odbornou montážní firmu; pokud tyto služby neposkytuje přímo prodejce oken. S takovýmito firmami se ale v poslední době roztrhl pytel, a najít opravdu seriózní může být velký problém.
Výběr plastových oken
Ke všem používaným materiálům by měly být certifikáty, které Vám ve firmě mohou ukázat. Tím budete mít ověřenu kvalitu používaných součástí Je dobré zadat poptávku u více firem, a jejich cenové návrhy mezi sebou pečlivě porovnat. Jestliže jsou mezi jednotlivými nabídkami velké cenové rozdíly, dobře si zkontrolujte, zda obsahují např. dopravu nových oken, popř. odvoz těch starých nebo jestli tam naopak některé služby nejsou započteny úplně zbytečně.
Montáž nových oken – sami nebo od výrobce?
Samotná montáž má dnes od výrobce oken dána přesná pravidla, jaké izolační hmoty a další technické parametry, musí osazení okna splňovat. Někdy není od věci, když si uděláte čas, a alespoň zběžně si pročtete, co by dělníci měli vlastně dělat.
Při montáži nezapomeňte, že při výměně oken se okna vysekávají, tudíž vzniká prach. To neznamená, že by bylo nutné vše stěhovat. Přikrytí nábytku fólií či látkou naprosto postačí. Nezapomeňte také na podlahy, které by se mohly snadno poškodit. Domluvte si s montážní firmou dopředu, a nejlépe ve smlouvě, kdo bude vzniklý nepořádek uklízet, a co vše spadá do náplně práce. Předejdete tím následným sporům.
Nejčastějšími závadami je použití špatného izolačního materiálu nebo nekvalitně provedené zednické práce. Namontovaná okna si proto opravdu důkladně prohlédněte, protože nedostatky se projeví při prvním silném dešti, kdy se na zdech začnou vytvářet ony pěkné vodní mapy.
Domluvte si s montážní firmou dopředu, a nejlépe ve smlouvě, kdo bude vzniklý nepořádek uklízet, a co vše spadá do náplně práce. Předejdete tím následným sporům.
Častěji než se samotným usazením oken ovšem bývají problémy s parapetem. Zdánlivě jednoduchá práce totiž může naprosto zkazit vzhled interiéru. Zkontrolujte tedy všechny hrany ze všech stran jak vevnitř, tak z venkovní strany.