3 základní kroky: Jak založit vlastní podnikání?

Dostali jste skvělý podnikatelský nápad a přemýšlíte nad založením podnikání? Nebo jste přišli o práci a rozhodli jste se, že je čas začít pracovat tzv. sám na sebe? Následující 3 základní kroky vám pomohou založit vaše vysněné podnikání.

1. Rozhodovací dilema: Živnost vs. firma

Pokud již víte, v jakém oboru chcete začít podnikat nebo jaké služby a produkty nabídnete světu, můžete se dle povahy svého podnikatelského nápadu rozhodnout založit firmu nebo podnikat jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) neboli na živnostenský list.

Bez rozhodnutí tohoto prvního kroku se dál neposunete. Doporučujeme zvážit obě možnosti, každá totiž skrývá svá pro a proti. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Živnostenský list

Živnostenský list vás opravňuje podnikat jako OSVČ. Tento způsob podnikání představuje fyzickou osobu, která ručí celým svým majetkem, podniká na vlastní jméno a většinou si za sídlo podnikání zvolí adresu trvalého bydliště.

Založení živnosti je vhodné pro menší a středně velké podnikatelské nápady, které vás pohodlně uživí, ale nevyžadují například velké množství zaměstnanců apod. Nejčastěji se živnostníkem stávají kadeřnice, kosmetičky, stavaři nebo třeba online marketéři. Jedná se o pohodlnou a méně složitou volbu podnikání, avšak nevýhodou se stává právě ono ručením celým svým majetkem.

Vlastní firma

Založení vlastní firmy (s. r. o.) je vhodné pro větší podnikatelské nápady vyžadující zaměstnance, velké prostory apod. Založením firmy se z vás stane osoba právnická. Zkratka s. r. o. znamená společnost s ručením omezeným, což je jeden z hlavních rozdílů mezi těmito dvěma druhy podnikání. Ručení omezené chrání váš osobní majetek a finance v případě krachu společnosti.

Založit firmu můžete jako jednotlivec, ale také jako společník. Nejvíce může jedna firma mít 50 společníků.

2. Jak založit s. r. o. nebo živnost?

Při zakládání živnostenského listu vám bude stačit podstatně méně peněz i času. Stačí navštívit nejbližší živnostenská úřad a požádat pomocí registračního formuláře o založení živnosti. Správní poplatek činí 1000 Kč a během pár dní můžete prakticky začít podnikat.

Číst více:  Blogování | Jak vydělat peníze psaním blogu

V případě firmy je proces o dost složitější. Stručný návod by mohl vypadat asi takto:

  1. Vymyslete název firmy, který je originální, zapamatovatelný a zajímavý. Budete se jím pravděpodobně dále prezentovat a bude zapsán v notářském zápisu.
  2. Každá firma potřebuje své sídlo. Můžete zvolit své bydliště, pronajmout si kancelář a napsat firmu na danou adresu (neobejdete se však bez souhlasu majitele budovy) nebo také můžete využít služeb virtuálního sídla.
  3. Zvolte výši svého základního kapitálu. Dobrou zprávou je, že nejnižší možný kapitál činí pouze 1 Kč, lépe však bude vypadat vyšší částka.
  4. Zajistěte všechny potřebné dokumenty k založení firmy. Patří mezi ně: Společenská smlouva a Živnostenské oprávnění firmy. Pokud bude firmu vlastnit více lidí doporučujeme také sepsat Čestná prohlášení společníků a vytvořit podpisové vzory pro případné spory. Jednatel společnosti je dále povinen předložit čistý trestní rejstřík.
  5. Navštivte notáře, který provede zápis do obchodního rejstříku na základě vámi dodaných dokumentů. Nezapomeňte, že notář si za své služby účtuje poplatek v řádu několika tisíc korun.
  6. Založte firemní účet u některé z bank. Ten pak budete využívat pro operace s penězi firmy, nákup zboží, platy zaměstnanců apod. V bance po vás budou vyžadovat originál Společenské smlouvy a následně můžete složit svůj vklad.

3. Nepodceňte účetnictví

Ať už se rozhodnete pro živnostenský list, nebo založení firmy, vždy dbejte na správně a přehledně vedené účetnictví. Můžete si jej vést sami, jestliže máte dostatečné vzdělání v oblasti účetnictví. Zpravidla si však lidé hledají externí účetní nebo účetnické firmy, které se o vše postarají za vás.

Tento krok rozhodně nepodceňte, chaos v účetních dokumentech je to poslední, co byste chtěli zažít při kontrole z finančního úřadu.

Přejeme mnoho podnikatelských úspěchů a spokojených zákazníků. Vhodná příprava v kombinaci s neotřelým podnikatelským nápadem vám může zajistit život snů, o kterém se vám doteď ani nezdálo. Tak vzhůru do toho.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *