Co přinese elektronická evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb je posledních pár měsíců velmi diskutované a kontroverzní téma. Zákon má omezit šedou ekonomiku a vylepšit výběr daní, tím také přinést více do státní pokladny.

Týkat se má kolem 600 tisíc podnikatelů a živnostníků.

Za zákonem stojí miliardář a známý politik Andrej Babiš, který si myslí, že zavedením přinese do státního rozpočtu navíc něco kolem 10 miliard korun ročně.

To už je slušná částka, která se může využít na hodně užitečných věcí, pokud se tato částka ovšem potvrdí.

Jak bude elektronická evidence tržeb fungovat?

Živnostník nebo podnikatel, který za svoji práci obdrží peníze hotově, bude muset nově vést záznam a zpracovávat transakci online. K tomu má sloužit elektronické zařízení (pokladna, počítač, notebook, chytrý telefon a další zařízení) propojené s tiskárnou a internetovým připojením. U každé transakce bude jedinečný kód, poté i jeden kód od finanční správy. To vše bude vytisknuto na účtenku, kterou dostane zákazník.

V případě, že připojení k internetu nebude možné, bude muset živnostník/podnikatel vystavit klasickou účtenku a poté do dvou dnů odeslat údaje státní správě. Tento proces mezi státní správou by měl trvat nejdéle dvě vteřiny.

Odmítnutí

Zákonu se ale nedostalo moc podpory. Na vině jsou hlavně podnikatelé a živnostníci, kteří se bojí zvýšení nákladů a delší časové náročnosti. Další nevýhodu vidí v tom, že to nebude praktické (pro lidi, kteří pracují v prachu a nečistotě). Ministerstvo přesto upozorňuje, že náklady zas tak vysoké nebudou.

Berou totiž zkušenost z Chorvatska, kde nejlevnější pokladnu bylo možné pořídit za necelých šest tisíc a pro větší podnikatele za devět tisíc. To se ale zase nezdá druhé straně, která tvrdí, že ministerstvo prostě nevidí další výdaje, které s tím jsou spojeny.

Číst více:  Amazon partnerský program, recenze a zkušenosti, prodeje

Restaurační zařízení a bary

V první vlně by se měli zapojit do programu restaurace a bary, u kterých dochází k největšímu úniku peněz. Hospody se sice brání, že když budou poctivě platit peníze, tak nemůžou vyžít. Přesto využívají cesty, silnice, osvětlení ke svému podnikání, tudíž je tato argumentace zcela mimo.

Ačkoliv chce ministerstvo udělat vše maximálně „šetrně“ a bez zbytečné zátěže na podnikatele a živnostníky, tak se vše ukáže až v ostrém provozu.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *