Jak se zbavit vánoční deprese

I přesto, že by měly být Vánoce nejšťastnějším obdobím v roce, pro některé z nás nastává měsíc depresí, smutku a samoty. Proč tomu tak je? A jak takové situaci předcházet? Proč se na vánoční svátky eviduje daleko více pokusů o sebevraždu? Vánoční deprese jsou velkým strašákem všech citlivějších lidí na naší planetě. Pojďme jim pomoci.

Důvody vánoční deprese

Deprese se u některých lidí objevuje na Vánoce právě pro to, že bývají vystavení nežádoucímu komerčnímu tlaku. Vánoce se dnes víc než dřív stávají terčem dokonalosti. V praxi to znamená, že se společnost zaměřuje především na souznění rodiny, domácí pohodu a bohatou nadílku. Již od konce října se obchodní domy plní vánočním zbožím, z televize na nás koukají vánoční reklamy a blíží se také období městských trhů. Vánoce jsou skvělým reklamním tahákem, lidé utrácejí peníze za drahé dárky a jsou téměř nuceni k návštěvě svých rodinných příslušníků. A zde nastává první problém – jak může oslavit rodinné svátky člověk, který např. přes rok ztratil blízkého člena rodiny? Může si člověk užít Vánoce plné pohody, když ví, že jej čeká spousta pracovních povinností? Uvádíme pár příkladů, kdy se můžeme dostat do vánočních depresí:

  • v nedávné době nám zemřel někdo hodně blízký. Nemusí to být ani člen rodiny, ale třeba kamarád nebo domácí mazlíček
  • naše pracovní povinnosti nám nedovolují oslavit Vánoce s rodinou. Pracujeme např. jako řidič kamionu, zdravotní sestra, noční hlídač apod.
  • jsme ve finanční tísni
  • trpíme sociální fóbií
  • naše rodina se rozpadla a nemluví spolu

A jak můžeme depresi léčit nebo alespoň zmírnit? Zkusme se na chvíli vcítit do role svých blízkých. Opravdu není nikdo, kdo by vás na Vánoce rád viděl?

Číst více:  Jak se bránit exekutorovi

Jak si od deprese pomoci?

Samozřejmě, pokud je naše deprese vážná a zhoršuje se každým rokem, měli bychom vyhledat odbornou pomoc. Psychiatr nám jistě poradí, jak celý psychický stav ovládat. Může z nás spadnout obrovský kámen a dnešní psychiatrická pomoc není zase tak finančně nákladná, jak si myslíme. Pomoci nám mohou také internetové diskuze, kde se vánoční deprese každý rok důkladně rozebírají. A jak si dále od depresí pomoci?

  • domluvme se s rodinou, že si letos darujeme pouze malé dárky od srdce
  • snižme naše očekávání o dokonalosti reklamní rodiny na štěstí. Zkusme si uvědomit, že na světě žijí lidé v chudobě a v daleko horších sociálních i rodinných poměrech.
  • pomáhejme přes Vánoce charitě
  • dělejme pouze zábavné věci a aktivity, které jsou prospěšné našemu tělu i duši
  • zkusme si zacvičit jógu a meditovat v nejoblíbenější části našeho domu

Společnost by se neměla distancovat od problému lidí s depresí. Deprese je nemoc a mnohdy může vést k závažným činům jako je např. sebevražda. Buďme k tětmto lidem otevření, mluvme s nimi a nastavme jim pomocnou ruku. Nikdy nevíme, kdy se můžeme ocitnout na jejich místě.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *