Jak vyčistit skvrny od jahod, borůvek a trávy?

Letní období je časem, kdy v hojné míře konzumujeme čerstvé ovoce, ať už jahody či borůvky. Přestože je milujeme a rádi si na nich pochutnáme, dokážou nás velmi potrápit, když nám způsobí nějakou nechtěnou skvrnu. Pozadu však nezůstává ani tráva, která nás láká svou barvou i vůní k ulehnutí a odpočinku. Bohužel i tráva nám může na oblečení zanechat nepěknou skvrnku. Zbavit se takových skvrn, ale tak jednoduché není, na rozdíl od jejich vzniku.

Jak vyčistit skvrny od jahod?

Jakmile si potřísníte některou část oděvu čerstvými jahodami či jahodovou šťávou, snažte se postižené místo co nejvíce opláchnout studenou vodou, nebo použít bavlněnou utěrku a s její pomocí šťávu odsát. Musíte postupovat velmi opatrně a skutečně látku přikládat jen zlehka, aby se skvrna nerozšiřovala.

  • Potom dejte do lavoru 1 litr teplé vody, přidejte 1/2 lžičky tekutého pracího prostředku nebo 2 lžíce sypkého prostředku na praní a k tomu přilijte lžící bílého octa. Zamíchejte a do vzniklého roztoku namočte postižený kus látky po dobu 15 až 20 minut.
  • Znovu opláchněte studenou vodou. Jestliže je skvrna ještě vidět, přetřete jí technickým lihem, chvilku nechte a znovu pečlivě opláchněte pod vodou.
  • Nakonec oděv vyperte klasickým způsobem, jen u oblečení, které je bílé či odolné vůči bělení, přidejte bělidlo, které je na bázi chlóru.  V případě barevného oblečení je vhodné použít před samotným praním speciální odstraňovač skvrn.

Jak vyčistit skvrny od borůvek?

Borůvky jsou malé modré potvůrky, které nám obarví v podstatě cokoliv, ruce, prádlo, různé textilie, proto je důležité použít správné prostředky a skvrn se zbavit.

  • Na obarvené ruce pomáhá čerstvě vymačkaná šťáva z citronu, kterou použijete jako mýdlo na umytí rukou, barva z borůvek bude pryč. Pak už jen stačí ruce umýt mýdlem a teplou vodou.
  • Pro vlněné textilie a prádlo si připravte lavor, dejte do něj vodu, do ní vymačkejte šťávu z velkého citronu a nechte v ní prádlo namočené zhruba 30 až 40 minut. Poté vodu z lavoru vylijte, prádlo vymáchejte v teplé vodě a dejte vyprat běžným způsobem.
  • Na bavlněné a lněné textilie a prádlo zase pomáhá kyselé mléko. Nalijte ho do lavoru, vložte prádlo a nechte namočené asi 30 až 35 minut. Opět přemáchněte v teplé vodě a pak klasicky vyperte.
  • Hedvábné prádlo a textilie Vám od skvrn zachrání alkohol, vhodná je třeba vodka. Do lavoru nalijte alkohol, dejte do něj prádlo, nechtě asi půl hodiny namočené a pak ho jako již tradičně vymáchejte v teplé vodě a dejte vyprat.
Číst více:  Jak vyčistit HEPA filtr?

Jak vyčistit skvrny od trávy?

Čerstvé skvrny

Na čerstvou skvrnu je nejlepší použít čistý líh a pár kapek čpavku. Důkladně proprat ve vodě s pracím přípravkem a nechat proschnout.

  • Někdy také stačí voda, do níž dáme trochu pracího prostředku a látku v ní přepereme. U bílého prádla, můžete v případě, že bude skvrna vidět, použít peroxid vodíku a potom pečlivě proprat ve vodě s pracím práškem či gelem. Opět nechte proschnout.

Zaschlé skvrny

Když chcete vyčistit zaschlou skvrnu od trávy, použijte kyselinu citrónovou, omyjte vodou a polijte či posypte trochou pracího prostředku. Promněte látku mezi prsty a důkladně opláchněte ve vodě.

Často se k čištění takové skvrny používá benzen nebo líh. Pak už jen stačí prádlo důkladně vyprat ve vodě s pracím prostředkem a nechat proschnout.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *