Jaké existují otravy houbami?

Houbaření je oblíbenou činností mnoha Čechů. Klid v lese a dobrá smaženice jsou totiž lákadly, kterým jen tak někdo neodolá. Jenže houby mohou být také zdrojem nebezpečí pro lidské zdraví!

Houbaření a možná rizika

V médiích se každoročně objevují zprávy o otravách houbami. Ačkoli je totiž houbaření u nás velmi populární, obsáhlé mykologické znalosti většina lidí nemá. Proto je nezbytně nutné sbírat pouze takové druhy hub, které bezpečně známe a víme, že nám nemohou uškodit. Samozřejmě není od věci pořídit si některou z publikací, kterých je v současné době na knižním trhu k dispozici celá řada, a své znalosti o houbách postupně rozšiřovat. V tomto článku se, ale zaměříme právě na důsledky požití nebezpečných druhů hub, tedy na jednotlivé typy otrav.

Nejznámější druhy otrav po požití hub

Zřejmě vás nepřekvapí, že otrav způsobených houbami existuje větší množství. Některé jsou přitom životu nebezpečné, další sice také nejsou právě nejpříjemnější, nicméně k ohrožení života při nich ve většině případů nedochází. Podívejme se tedy, jaké otavy po požití hub patří mezi nejběžnější.

  • Muskarinové otravy mohou způsobit houby jako např. muchomůrka červená. Postižený začne brzy po požití obvykle pociťovat silné bolesti břicha, postihnou jej průjmy a dojde k zpomalení tepu. Dalšími příznaky jsou zhoršené vidění a dýchání či zvýšené pocení. Máte-li podezření právě na muskarinovou otravu, samozřejmě je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.
  • Psychotropní otravy jsou zvláštní typem. Pro člověka totiž nejčastěji nejsou moc příjemné, na druhou stranu jsou někdy vyhledávány záměrně, a to již od nejstarších dob lidských dějin. Psychotropní látky v houbách, jako je třeba muchomůrka červená či lysohlávka česká, totiž navozují změněné stavy vědomí. Účinky ovšem během několika hodin zcela odezní, obvykle bez jakýchkoli následků.
  • Faloidní otravy jsou vůbec nejnebezpečnější. Způsobují je houby jako pavučinec plyšový, závojenka olovová anebo některé druhy muchomůrek, a to včetně nejjedovatější tuzemské houby, muchomůrky zelené. Při faloidních otravách, které mohou trvat několik dní, dochází především k poškození jater a ledvin, člověk je postižen zvracením a průjmy a v případě brzkého nezahájení léčby může dojít i k úmrtí.
  • Otravy termolabilními látkami patří mezi méně známé otravy, avšak vášniví houbaři by měli zbystřit. Jejich zdrojem totiž mohou být i jedlé druhy! Jak je to možné? Houby jako hřib kovář anebo václavky totiž obsahují látky, jež mohou být zdraví nebezpečné, nicméně při dostatečně dlouhém vaření (minimálně 20 minut) jsou zničeny. Proto tedy nepodceňujte ani samotnou přípravu hub.
Číst více:  Jak funguje léčba pijavicemi

jak se zachovat při otravě houbami?

Jak už jsme naznačili výše, při otravách houbami je nutné v co možná nejkratším čase vyhledat lékařskou pomoc. Některé kroky ovšem můžete učinit sami. Pokud po požití hub budete cítit, že něco není v pořádku, je pochopitelně žádoucí, aby rychle opustily tělo. Proto se snažte vyvolat zvracení. Pomoci zároveň může i zvýšený příjem (nealkoholických) tekutin. Houbaření je zkrátka a dobře zajímavým koníčkem, ale vzhledem k okolnostem je vhodné, abyste byli před návštěvou lesa teoreticky dobře připraveni…

 

 

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *