Jaké jsou nejčastější mýty o akné

Existuje spousta nepravdivých mýtů o akné. Pokusím se objasnit co pravda je, a co není.

  1. Někteří lidé si myslí, že akné je pouze fyzický problém. Pokud ale na pleti zanechává jizvy a jiné viditelné následky, jde i o problém psychický – mnoho lidí s tímto onemocněním má například mnohem nižší sebevědomí a sebehodnocení. Proto, zvlášť pokud akné trápí i vaši psychiku, měli byste s léčbou akné začít co nejdříve.
  2. Jeden z nejrozšířenějších mýtů je, že akné je záležitostí pouze teenagerů. Bohužel i mnoho dospělých trpí tímto onemocněním. Stejně tak, pokud jste měli v pubertě akné a neléčili ho, mohlo na pleti zanechat jizvičky. Své pleti byste proto měli věnovat péči bez ohledu na věk.
  3. Opálení vyčistí pleť. Nesmysl. Neexistuje žádný důkaz, že opálená pleť je čistější. Naopak, pokud se v létě náruživě vystavujete sluníčku, riskujete, že pleť podráždíte a spálíte. Nemluvě o tom, že kůže nadměrně vystavovaná slunci dříve stárne a častěji se vyvíjí rakovina kůže. Sluneční záření je sice do určité míry pro organismus velmi potřebné, ale kvalitu pleti opravdu neovlivňuje. Pozor – pokud používáte prostředky na léčbu akné, včetně antikoncepčních pilulek, buďte s opalováním zvlášť opatrná. Tyto léky mohou extrémně zvyšovat citlivost kůže na UV paprsky.
  4. Make-up zhoršuje akné. Nebojte se! I když vás trápí akné, nemusíte se zřeknout kosmetiky. Je sice pravda, že některé prostředky, zvláště v silné vrstvě, ucpávají póry, ale záleží na výběru. Kupujte přípravky označené “nonacnegenic” nebo přípravky obsahující salicylovou kyselinu, která pomáhá v boji s akné. Některé krémy proti akné mají pleťovou barvu (v různých odstínech) a používají se jako make-up, takže zatímco skrývají nedostatky, zápasí s pupínky
  5. Časté mytí obličeje pomáhá. Samozřejmě, že umývání obličeje ráno a večer je nutné. Ale když budete až úzkostlivě čistotní a obličej budete drhnout několikrát denně, pleť si jen podráždíte a akné se vám naopak zhorší. Dermatologové doporučují umývat si obličej dvakrát denně nedráždivým mýdlem a kůži pak jemně osušit.
Číst více:  3 tipy pro zdravou snídani, aneb co si dát po ránu

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *