Pořizovací náklady na podlahové topení a vytápění

Podlahové topení je komfortní řešení, jak vytápět dům. Není to možná řešení na začátku zcela nejekonomičtější, ale oproti tradičním radiátorům poskytuje větší tepelnou pohodu, díky nižší cirkulaci vzduchu vyhovuje alergikům a nezatěžuje esteticky interiér topnými tělesy. Navíc může být i ekonomicky výhodné. Existují dva základní typy podlahového topení – buď vedeme pod vytápěnou podlahou teplou vodu z kotle, anebo tepelný efekt vytváří elektrické přímotopné zařízení. V prvním případě ještě můžeme zvolit „mokré“ řešení, kdy se trubky vedoucí teplou vodu do podlahy zabetonují, při „suché“ variantě topný systém sestává z trubek v prefabrikovaných deskách.

Zatímco teplovodní systém je vhodný pro domy s ústředním vytápěním, pro samostatné místnosti – např. koupelny – se hodí využít elektrické rohože. Jejich výhodou je schopnost rychleji reagovat na potřebu změny teploty a jsou rovněž vhodné pro menší prostory nebo pro místa, kam by bylo obtížné zavádět trubkové podlahové topení.

Pořizovací náklady na podlahové topení

Pořizovací náklady na podlahové topení jsou vyšší, než v případě klasických radiátorů apod. Tyto náklady závisí na tom, jak bude podlaha zatěžována a do jaké míry bude potřeba tepelně izolovat (tyto otázky musí v každém případě řešit odborný projektant). Metr čtvereční trubkového topného systému (bez tepelné izolace a betonové mazaniny) lze podle zvolené rozteče trubek pořídit za cenu mezi 500 až 1 200 Kč. Ceny elektrických topných rohoží v přepočtu na čtvereční metr jsou o něco vyšší, začínají někde kolem 900 Kč a v závislosti od jejich účinnosti se jejich cena může vyšplhat asi ke dvěma tisícům korun. Jejich instalace je ale oproti trubkovému systému snazší. Při provozu elektrického podlahového vytápění lze také s výhodou využít levnějšího „nočního proudu“, v tomto případě je třeba topný systém umístit do větší vrstvy betonu, která přes noc akumuluje tepelnou energii a během dne ji vyzařuje do obytné místnosti.

Číst více:  Sadba a osivo - Informace o sadbě a osivu

Ekonomický provoz podlahového topení

Ekonomicky výhodné je také řešení, v němž se podlahové topení spojí s některým nízkoteplotním zdrojem, jakými jsou tepelná čerpadla, kondenzační plynové kotle nebo solární panely. Ekonomický provoz podlahového vytápění, kromě větší tepelné pohody je jeho nespornou výhodou i energeticky úsporný provoz. V případě vodního podlahového topení totiž v soustavě proudí voda o teplotě nižší, než je tomu u běžného ústředního topení, což znamená úsporu paliva. Může tak přinést  úsporu nákladů na topení ve výši 10 až 12 %. Vyšší pořizovací náklady, které stojí na počátku, se tak  podle dosavadních odhadů investorovi vrací asi během sedmi let.

 

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *