Jak správně používat ústní vodu

Ke kvalitní péči o chrup už dávno nestačí jen kartáček a pasta. Kromě mezizubních kartáčků, jednosvazkových kartáčků a dentálních nití je významných pomocníkem v prevenci zubního kazu, usazování plaku na zubech a problémů s dásněmi. Pomáhá také udržovat dech příjemný vašemu okolí a svěží.  Ústní voda je důležitá, ale určitě nenahradí kvalitní čištění chrupu kartáčkem.

Lékaři se úplně neshodnou, zda ústní vodu použít před nebo až po čištění zubů. Někdo doporučuje před, někdo po čištění, někdo uvádí, že je to jedno. Důležité ale je, aby byla ústní voda kvalitní. Pokud použijete ústní vodu před čištěním kartáčkem, údajně bude plak na zubech změkčený a půjde snáze odstranit. Stačí použít jen malé množství vody.

Ústní vodu vybírejte podle toho, k čemu jí nejvíce potřebujete. Kupujte výrobky, které prošly klinickými testy a jejich účinek byl tak prokázán. Pokud trpíte paradontózou, záněty dutiny ústní, či jiným bakteriálním znečištěním úst, vyberte si antiseptickou ústní vodu. Při zánětech či krvácejících dásní pomáhají bylinkové ústní vody.  Trpíte-li zánětem krčních mandlí, použijte protizánětlivou či zklidňující vodu. Kloktejte důkladně co nejhlouběji, a to až do odeznění potíží.

Příchuť volte dle svého uvážení. Není nic horšího než třeba skořicová ústní voda, když nesnášíte skořici. Vyplachování úst pak nebude stát za nic. Ústní vodu bychom měli použít dvakrát denně, a to ráno a večer. Vyberte si tedy takovou, která vám bude „chutnat“.

Ty uvozovky jsou zcela na místě. Ústní voda totiž opravdu není k pití. Použijte asi 20 ml, což je zpravidla jeden uzávěr lahvičky, nebo 4 čajové lžičky. Odměřené množství si nalijte do dutiny ústní a zavřete ústa, pokud nechcete mít z pusy chrlič. Teď je důležité propláchnout celou ústní dutinu – všechny zuby, celé dásně i stěny úst. Nezapomínejte, že i pod jazykem je prostor, který si zaslouží péči., a také, že máte horní patro. Z něj sice nerostou zuby, ale propláchnutí si zasluhuje také.

Číst více:  Jakým způsobem udržovat náušnice?

Délka vyplachování se opět liší – co odborník, to názor, ale nejčastěji nejen stomatologové, ale i výrobci ústních vod doporučují zhruba půl minuty. Poté ji vyplivneme, v žádném případě ji nepolykáme.

Při ranním čištění je dobré počkat alespoň půl hodiny, než budete jíst či pít. Doporučení bývána etiketě od výrobce. Minimálně dodržujte čtvrthodinový odstup., protože i po té, co jsme ji vyplivli, chrání naše ústa drobná vrstva ochranného filmu, který tam po sobě ústní voda zanechala, a který ještě chvíli působí.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *