Co si s sebou zabalit do porodnice?

Milé maminky, jste v očekávání svého vytouženého děťátka a porod se pomalu, ale rychle blíží? Třetí trimestr je ve znamení příprav na miminko. Je třeba přichystat výbavičku a také si zabalit tašku do porodnice. Co budete vy a vaše miminko v porodnici potřebovat a kdy je vhodné tašku zabalit?

Kdy zabalit tašku do porodnice?

Jestliže vaše těhotenství probíhá zcela bez problémů, nic nenasvědčuje předčasnému porodu nebo nutnosti hospitalizace, stačí zabalit věci do porodnice v době, kdy nastupujete na mateřskou. Tedy přibližně 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Samozřejmě není třeba si sbalit hned vše, to obvykle ani nejde. V klidu si sepište vše, co budete potřebovat a připravte si jen základní věci.

Doporučuji nachystat si základní věci pro sebe a pro miminko a ty odškrtat ze seznamu. Naopak si tam zvýrazněte to, co budete ještě muset dobalit (telefon, nabíječka, občanský průkaz a další). Jakmile budete mít jasnou představu o tom, co si s sebou zabalit, ušetříte si tím mnoho starostí. A vězte, že toto balení bude zcela jiné, než když se chystáte na dovolenou.

Jak na to?

Připravte si nejlépe dvě menší tašky. Do jedné si dejte věci, které budete potřebovat v době porodu. Tuto tašku můžete mít celou dobu u sebe. Nachystejte si do ní to nejdůležitější. Naopak do druhé tašky, kterou doporučuji zabalit dříve, si zabalte potřeby pro sebe a pro miminko, které budete potřebovat až na oddělení šestinedělí, tedy po porodu. Určitě to nepřehánějte, žádné kufry nebo obrovské tašky. Pamatujte na to, že v nemocnici je omezený prostor. Navíc vám partner či příbuzní mohou další věci kdykoliv přivést. Zvolte raději dvě menší zavazadla a zabalte si opravdu to nejdůležitější.

Pozor! Ještě před porodem si zjistěte, které z níže uvedených věcí můžete dostat v porodnici. V každé porodnici to funguje trochu jinak, protože je vhodné se informovat včas. Také si předem ověřte, zda je v porodnici dobře vybavená lékárna.

Co zabalit na porodní sál?

V první řadě nezapomeňte na doklady. Ty si pravděpodobně zabalíte až v den odjezdu do porodnice, nicméně mějte je stále u sebe a sepište si podrobně jejich seznam, ať na některý z nich nezapomenete:

–        Občanský průkaz

–        Těhotenská průkazka

–        Průkaz zdravotní pojišťovny

–        Prohlášení o jméně dítěte (pro obě pohlaví)

–        Oddací list – pokud jste vdaná, rodný list – svobodné maminky

Číst více:  Jak vysoké výživné na děti můžete očekávat

–        Rozvedené maminky – rodný i rozvodový list

–        Ovdovělé maminky – rodný list a úmrtní list manžela

–        Cizinky – pas, průkaz pojištěnce, dohodu s vybraným jménem pro dítě, porodní plán, těhotenská průkazka

Co budete potřebovat k porodu?

–        Pohodlná noční košile. Vybírejte raději volnější s možností rozepnutí na hrudníku, abyste mohla miminko přiložit hned po narození na své tělo

–        Přezůvky, opět vyberte hodně pohodlná bačkory, které nekloužou, nejlépe gumové (do sprchy)

–        Jídlo, například müssli tyčinky, které vám dodají dostatek energie.

–        Tekutiny, nejlépe obyčejná voda nebo čaj v termosce, porod je velmi vysilující, dostatek tekutin je tedy nezbytný

–        V případě potřeby si můžete zabalit také masážní oleje, CD s oblíbenou hudbou

Pro maminku na šestinedělí

–        Hygienické potřeby (zejména pak emulzi na intimní partie)

–        Ručníky, případně žínku

–        Přezůvky, tři noční košile

–        Teplé ponožky

–        Župan

–        Prodyšné poporodní vložky (2 až 3 balení, v nemocničních lékárnách je obvykle lze zakoupit) a speciální síťované kalhotky (ideálně 5 kusů)

–        2 kojící podprsenky, vložky do podprsenky

–        Bepanthen na popraskané bradavky (může být i jiný krém)

–        Papírové kapesníčky

–        Mobil, nabíječku

–        Léky, které užíváte pravidelně

–        Případně knížku nebo časopis

Co zabalit pro miminko?

Přinášíme vám seznam základních potřeb. Je však třeba myslet na to, že ve většině porodnic je k dispozici oblečení pro miminko, hygienické potřeby a někdy dokonce i plenky. Tyto informace si zjistěte ještě před porodem, abyste tak zbytečně nenosila věci navíc. Také berte ohled na roční období, ve kterém budete rodit a tomu přizpůsobte oblečky

–         1 balení jednorázových plenek

–        3 kusy bavlněných plenek (v Podolí byly k dispozici erární)

–        1 balení hygienických ubrousků, kt. Jsou určeny pro citlivou dětskou pleť

–        Oblečení pro miminko (doporučuji používat erární a zvolit pouze oblečení na cestu domů)

–        Jednorázové podložky pro miminko (opět v některé porodnici jsou k dispozici)

–        Dudlík

–        Krém na ošetření proti opruzeninám

Co naopak do porodnice nepatří?

Doma můžete nechat šminky, deodoranty (miminko potřebuje cítit přirozenou vůni vašeho těla), zapomeňte také na cennosti (prstýnky, náušnice, hodinky, řetízky). Vezměte si s sebou jen hotovost v řádu pár stovek.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *