Dávejte si pozor na SMS povody – jak je poznat?

Co jsou to SMS podvody? Přišla Vám sms zpráva s autorizačním kódem, který jste si nevyžádali? Tak to čekejte další, kde si dotyčná osoba tento kód vyžádá. O co jde? Scénář je jednoduchý a využívá SMS platby u mobilních operátorů. Za určité služby (většinou na Internetu) lze platit mobilem. Do platebního formuláře vložíte telefonní číslo, na které se Vám odešle autorizační kód. Ten poté opět vložíte na stránky daného prodejce a tím provedete platbu.

Poplatek za nákup služby je pak připočítán k účtu za mobilní telefon.

Hlavní rizika SMS podvodu

Tohoto systému využívají různí podvodnící, a do formuláře k platbě vloží třeba Vaše telefonní číslo. Pak Vám zašlou SMS zprávu, že “omylem” použili Vaše telefonní číslo a potřebují kód, který přišel na Váš mobil. Jestliže jim tento kód pošlete, rozlučte se s vyšší částkou, která může dosahovat až několika tisíc.

Hlavním rizikem je, že jde o autorizaci telefonního čísla k platbám, které mohou být opakované. Tím pádem se z dobrého skutku zaslání “ztraceného kódu” může stát nepříjemná zkušenost do budoucna.

[wpsm_highlight color=“yellow“]To platí hlavně u internetových kasín a sázkových kanceláří a účet za telefon ve výši několik tisíc korun opravdu není příjemná záležitost. Prokazování, že šlo o podvod je pak na Vás a nijak to neřeší situaci, že musíte účet zaplatit a až poté řešit stížnost u mobilního operátora.[/wpsm_highlight]

 

SMS podvody mají několik variant, vždy ale vyžadují odeslání kódu, odeslání SMS na placené číslo, nebo volání na drahé telefonní linky. Je na každém z Vás, jak zváží riziko. Není dobrým řešením nechat se přesvědčit pro dobrý skutek, nebo naletět s vidinou rychlého zisku. SMS podvody jsou také spojovány s nabídkou práce z domova a pod.

Číst více:  Jak získat podporu v nezaměstnanosti/výše podpory

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *