Jak se zbavit zápachu nohou a bot
Máte kolegu či rodinného příslušníka, kterého prostě bez bot nevydýcháte? Už si nevíte rady jak se zbavit krutého zápachu nohou a vašich bot? Zkusíme vám dát 4 tipy, pro odstranění tohoto problému.
Problém s nelibým odérem táhnoucím se z bot či ponožek postižených jedinců může být nejen nepříjemností, ale i velkým sociálním limitem. To se projevuje třeba na návštěva u rodiny či přátel, který je u nás na rozdíl od zahraničí provázen povinným zouváním bot. I když by se mohlo zdát, že jde o problém hygienický, v naprosté většině případů se zápachu nevyhnou ani lidé, kteří si nohy pravidelně myjí a denně si mění ponožky. Problém se zápachem nohou a následně i bot sice častěji postihuje muže, ale vyhýbá se ani ženám.
Kůže na nohách je pokryta hustě potními žlázami, někteří lidí jich mají víc než je obvyklé a tudíž také produkují víc potu. Potící se nohy jsou vhodným prostředím pro množení bakterií, které pot rozkládají, množí se a tím vzniká nepříjemný zápach. Další příčinou zápachu nohou může být užívání močopudných látek nebo léků, nevhodná strava a také přejídání a nadváha. Nepříjemným zápachem se může projevovat také neléčené plísňové onemocnění kůže či nehtů. A nesmíme zapomenout ani na nevhodné boty – pokud trpíte zápachem nohou, vyhýbejte se neprodyšným plastovým botám, raději preferujte přírodní kůži a kvalitní střih.
4 Tipy pro odstranění zápachu nohou a bot
Existují sice spreje do bot i na nohy, ale ty jen odstraňují projevy, nikoli příčiny problému. Ale při dodržování několika jednoduchých zásad se vaše problému mohou značně zmírnit:
-
Nechte nohy dýchat
Vedle zmíněné kvalitní obuvi dopřejte svým nohou prostor pro dýchání. Kromě preferování výše zmíněné kvalitní a dobře prodyšné obuvi nezůstávejte celý v jednom páru, ale přezouvejte se, klidně i několikrát. Pokud to počasí dovolí, volte boty s otevřenou špičkou. Nezapomínejte nechat své boty důkladně vyschnout, když se vám v nich zpotí nohy (aspoň 24 hodin). Nikdy se nepůjčujte cizí boty, třeba na bowlingu.
Důležitý je i vhodný materiál ponožek nebo punčoch. Ideální jsou čistě bavlněné ponožky s antibakteriální úpravou. A je-li to jen trochu možné, měňte si během dne i ponožky. Také v sortimentu dámských punčoch se najdou výrobky antibakteriální. Jsou sice dražší, ale investice se vám vyplatí.
-
Nepodceňujte plísně na nohou
Máte-li na nohou plíseň, odstraňte ji. Někdy stačí jen mast z lékárny, jindy je lépe navštívit kožního lékaře. Na některé plísně univerzální krémy nefungují, ale lékař může na základě analýzy vzorku nechat připravit lék speciálně pro tu vaši plíseň.
-
Bojujte se zápachem i vlhkostí současně
Prostředky proti zápachu noh a bot nemusí být jen spreje. Velmi účinné jsou například vložky do bot s aktivním uhlím. Další pomoc najdete třeba ve spíži. Stačí vsypat do bot malé množství kypřícího prášku nebo sody. Podobně pomůže i dětský pudr. Zápach může odstranit i koření, třeba hřebíček nebo nové koření stačí nechat v botě působit jeden den.
Na vysušení bot funguje nejlépe jedna babská rada – použijte stelivo pro kočky, které dáte v ponožce na noc do bot. Můžete ho doplnit o plátky citronu. V nouzi mohou pomoci i obyčejné noviny, kterými vycpěte boty a po několika hodinách je vyměníte.
-
Dbejte na hygienu vašich nohou
Nohy si myjte důkladně mýdlem, pouhé sprchování nestačí. Ale hlavně – vždy, když si nohy namočíte, je důkladně vysušte a to i mezi prsty. Svým nohou dopřejte čas od času speciální koupel – skvěle funguje dubová kůra, přeslička, mateřídouška, levandule, šalvěj či kopřiva. Vedle specializovaných solí se neztratí ani běžná sůl, kterou máte v kuchyni, soda, ocet nebo citronová šťáva. Méně se ví, že pomůže i lázeň z černého čaje.
Po umytí a vysušení nohy ošetřete krémem s antibakteriálním účinkem a případně i zasypte pudrem na nohy nebo použijte kypřící prášek. Než odejdete z domu, namažte si nohy olejíčkem, nejlépe tea tree nebo levandulovým. Jako první pomoc s sebou hlavně v létě noste v kabelce či kapse malé balení spreje na nohy.