Jak se zbavit zápachu nohou a bot

Máte kolegu či rodinného příslušníka, kterého prostě bez bot nevydýcháte?  Už si nevíte rady jak se zbavit krutého zápachu nohou a vašich bot? Zkusíme vám dát 4 tipy, pro odstranění tohoto problému.

Problém s nelibým odérem táhnoucím se z bot či ponožek postižených jedinců může být nejen nepříjemností, ale i velkým sociálním limitem.  To se projevuje třeba na návštěva u rodiny či přátel, který je u nás na rozdíl od zahraničí provázen povinným zouváním bot. I když by se mohlo zdát, že jde o problém hygienický, v naprosté většině případů se zápachu nevyhnou ani lidé, kteří si nohy pravidelně myjí a denně si mění ponožky. Problém se zápachem nohou a následně i bot sice častěji postihuje muže, ale vyhýbá se ani ženám.

Kůže na nohách je pokryta hustě potními žlázami, někteří lidí jich mají víc než je obvyklé a tudíž také produkují víc potu. Potící se nohy jsou vhodným prostředím pro množení bakterií, které pot rozkládají, množí se a tím vzniká nepříjemný zápach. Další příčinou zápachu nohou může být užívání močopudných látek nebo léků, nevhodná strava a také přejídání a nadváha. Nepříjemným zápachem se může projevovat také neléčené plísňové onemocnění kůže či nehtů. A nesmíme zapomenout ani na nevhodné boty – pokud trpíte zápachem nohou, vyhýbejte se neprodyšným plastovým botám, raději preferujte přírodní kůži a kvalitní střih.

4 Tipy pro odstranění zápachu nohou a bot

Existují sice spreje do bot i na nohy, ale ty jen odstraňují projevy, nikoli příčiny problému. Ale při dodržování několika jednoduchých zásad se vaše problému mohou značně zmírnit:

  1. Nechte nohy dýchat

Vedle zmíněné kvalitní obuvi dopřejte svým nohou prostor pro dýchání. Kromě preferování výše zmíněné kvalitní a dobře prodyšné obuvi nezůstávejte celý v jednom páru, ale přezouvejte se, klidně i několikrát. Pokud to počasí dovolí, volte boty s otevřenou špičkou. Nezapomínejte nechat své boty důkladně vyschnout, když se vám v nich zpotí nohy (aspoň 24 hodin).  Nikdy se nepůjčujte cizí boty, třeba na bowlingu.

Číst více:  Jak účinně vyzrát na kocovinu

Důležitý je i vhodný materiál ponožek nebo punčoch. Ideální jsou čistě bavlněné ponožky s antibakteriální úpravou. A je-li to jen trochu možné, měňte si během dne i ponožky. Také v sortimentu dámských punčoch se najdou výrobky antibakteriální. Jsou sice dražší, ale investice se vám vyplatí.

  1. Nepodceňujte plísně na nohou

Máte-li na nohou plíseň, odstraňte ji. Někdy stačí jen mast z lékárny, jindy je lépe navštívit kožního lékaře. Na některé plísně univerzální krémy nefungují, ale lékař může na základě analýzy vzorku nechat připravit lék speciálně pro tu vaši plíseň.

  1. Bojujte se zápachem i vlhkostí současně

Prostředky proti zápachu noh a bot nemusí být jen spreje. Velmi účinné jsou například vložky do bot s aktivním uhlím. Další pomoc najdete třeba ve spíži. Stačí vsypat do bot malé množství kypřícího prášku nebo sody. Podobně pomůže i dětský pudr. Zápach může odstranit i koření, třeba hřebíček nebo nové koření stačí nechat v botě působit jeden den.

Na vysušení bot funguje nejlépe jedna babská rada – použijte stelivo pro kočky, které dáte v ponožce na noc do bot. Můžete ho doplnit o plátky citronu. V nouzi mohou pomoci i obyčejné noviny, kterými vycpěte boty a po několika hodinách je vyměníte.

  1. Dbejte na hygienu vašich nohou

Nohy si myjte důkladně mýdlem, pouhé sprchování nestačí.  Ale hlavně – vždy, když si nohy namočíte, je důkladně vysušte a to i mezi prsty. Svým nohou dopřejte čas od času speciální koupel  – skvěle funguje dubová kůra, přeslička, mateřídouška, levandule, šalvěj či kopřiva. Vedle specializovaných solí se neztratí ani běžná sůl, kterou máte v kuchyni, soda, ocet nebo citronová šťáva. Méně se ví, že pomůže i lázeň z černého čaje.

Po umytí a vysušení nohy ošetřete krémem s antibakteriálním účinkem a případně i zasypte pudrem na nohy nebo použijte kypřící prášek. Než odejdete z domu, namažte si nohy olejíčkem, nejlépe tea tree nebo levandulovým. Jako první pomoc s sebou hlavně v létě noste v kabelce či kapse malé balení spreje na nohy.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *