Jak si doma vypěstovat Hlívu ústřičnou

Hlíva ústřičná je dřevokazná houba, která roste především na tlejících ostatcích listnatých stromů. Všichni nadšenci, kteří nechtějí platit za tuto vynikající houbu s léčivými účinky v obchodech, tak musí při pěstování hledat jiné alternativy podkladů, protože málokdo má doma rozkládající se pařez.

Nejčastěji se tak Hlíva ústřičná pěstuje metodou na pytlích se slámou, při které budete potřebovat: řezanou a pokud možno pšeničnou slámu, PE pytel a pochopitelně sadbu hlívy ústřičné. Sadbu zakoupíte v každém alespoň trochu specializovaném obchodě.

Sláma by něměla být starší než dva roky a v žádném případě se na ní nesmí objevit sebemenší známky plísně. Hlíva ústřičná by pak byla znehodnocena, pokud by vůbec vyrostla.

Příprava na pěstování Hlívy

Samotná příprava pak není tak složitá. Slámu je nejprve nutné dokonale spařit, aby byla opravdu zbavena všech plísní a bakterií. Ideální je napěchovat jí do sudu a zalít horkou vodou (více než 80 stupňů) tak, aby byla celá ponořená. Sud, nebo nádobu, do které jste slámu dali, utěsněte a nechte stát alespoň dvanáct hodin. Poté už stačí najít čistý pytel a střídavě pěchovat slámou a rozdrolenou sadbou. Naprosto zásadní je, aby byla sláma dobře stlačená a pytel naplněn až po okraj. Poté odstřihněte rohy pytle, aby mohla odtéct přebytečná voda a hlíva ústřičná tak měla lepší podmínky. Poté ho pověste. K

dyž nezačne do týdne prorůstat, dejte ho na jeden den do chladného prostředí, abyste mu způsobili teplotní šok. Po patnácti dnech prořežte 8 – 10 křížových zářezů a za dalších čtrnáct dní by se měly objevit první plodnice. Nezapomeňte, že hlíva ústřičná roste v mnoha vlnách a nemá tudíž smysl vyhazovat pytel po první sklizni. Celkem lze takto sklidit až pět kilogramů hub.

Číst více:  Krbové vložky rady a zkušenosti

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *