Jak si doma vyrobit skvělý čaj Bubble tea – domácí recept
V doslovném překladu jde o bublinkový čaj, a to hlavně díky tapiokovým kuličkám, díky kterým je tento nápoj tolik populární. Původní bublinky ovšem představovaly skutečné bublinky vzniklé rychlým šleháním nápoje. Jeho původ sahá až do Tchaj-Wanu, kde vznikl v 80. letech dvacátého století.
A tak zatímco zbytek světa luštil například Rubikovu kostku, Tchaj-Wanci s nadšením objevovali různé chutě svého nového nápoje, jehož popularita si za chvilku vydobyla celý svět.
Základem je pravý zelený, či černý čaj (tedy nikoliv žádný pytlíkový, který se nedoporučuje ani pro domácí přípravu), který se po uvaření dochutí ovocnou nebo mléčnou složkou. Fantazii se pak víceméně meze nekladou.
Bubble tea studený nebo teplý?
Ohromnou výhodou je potěšující fakt, že se může podávat jak studený, tak teplý, díky čemuž se dá neomezeně konzumovat po celý rok. Další výjimečnou věcí jsou již zmíněné tapiokové kuličky (perly), které se získávají z kořene rostliny Yuca (běžně je tedy nevyrobíte), a tím jsou 100% přírodního charakteru. To ale ovšem nebrání tomu, abyste je i ve svém domácím Bubble tea neměli. V dnešní době se dají velmi levně a výhodně koupit v mnoha internetových obchodech, takže se nemusíte trápit, čím je nahradit. Ovšem velký pozor, neboť před použitím je musíte povařit.
Vhodným výběrem je pak jistě i brčko, které si domů pořídíte. Čím širší, tím lepší, abyste stejně jako v obchodě mohli nasát kuličky ze dna svého kelímku a nemuseli je tak pojídat lžičkou. přeci jen, tradice je tradice.
Pokud jste tedy pevně rozhodnuti si udělat radost doma a možná tím i překvapit svoji rodinu a kamarády, uvedu zde jeden z mnoha receptů. Tento je anglického původu. Jak bylo řečeno, nějaké meze tu jsou, avšak nakonec vás může vést vaše fantazie. Jen to prosím nepřehnat, protože pak by z vašeho čaje mohla stát jen zásobárna podivných chutí, což určitě nikdo z vás nechce. Příprava totiž zase tak krátká není a byla by škoda ji promarnit s výsledkem dortu ála pejsek a kočička.
Pro přípravu tedy budeme potřebovat:
– vychlazený zelený/černý čaj
– plnotučné mléko (či kokosové)
– uvařené tapioky
– med/cukr/stévie/sladidlo (dle chuti a potřeb)
– voda a džus (dle vaší chutě)
Schválně neuvádím množství, ale počítejte s tím, že pro jednu osobu je vhodné zhruba 200 – 250 ml vody, 100 ml džusu a 100 ml mléka. Množství čaje, cukru a tapiokových perel je pak na vás.
Postup přípravy pro čaj Bubble tea
Jako první krok je dobré si uvařit tapioku. To uděláme tak, že na mírném ohni si kuličky povaříme zhruba 15 minut (dokud nám nezačnou plavat) a dalších 15 minut necháme v té samé vodě zchladit. Tuto vodu pak vylijeme a nahradíme cukerným roztokem, což není nic jiného, než povařená voda s cukrem (čí čímkoliv jiným, co jste si zvolili jako sladkou složku). V tomto nálevu vám pak vydrží kuličky v ledničce několik dní.
Následně si připravíme čaj, který necháme zchladnout na pokojovou teplotu. Po zchladnutí nalijeme do půllitrové sklenice tento čaj (zhruba do 1/4), vsypeme tapiokové perly a přilijeme mléko a džus ve stejném poměru. Nakonec tento skvost doplníme ledem. Při teplé variantě samozřejmě led vynecháme. Nakonec patří brčko a radost z právě dokončené práce 🙂
Celý tento kumšt vám zabere zhruba 45 minut. Přeji dobrou chuť! 🙂
Pokud byste rádi ještě nějaké informace pro lepší vychutnání si tohoto celosvětově oblíbeného nápoje, pak vězte, že jako původní sladidlo byl využíván zředěný karamel. Pro svoje zdravotní hlediska je nyní nejvíce oblíbená stévie, avšak ani med není jistě od věci použít. Klasický řepný cukr se dává pomalu a jistě do pozadí, a to hlavně kvůli zákazníkům, kteří krok po kroku od něho dávají ruce pryč. Opět jde o zdravotní hledisko.