Jak si doma vyrobit mastičku z bylinek?

Bolí vás klouby, trápí potíže se zády nebo s vám špatně hojí drobné ranky? Od problémů vám může pomoci různé mazání. Dříve, než se ale vydáte do lékárny, zkuste se poohlédnout po své zahrádce nebo louce za domem. Právě tam můžete najít účinné prostředky. A po vzoru našich babiček si z nalezených bylinek zkuste vyrobit vlastní mastičku. Poradíme vám, jak na to.

Základem domácích mastiček je zpravidla čistá vazelína, kterou koupíte ve větším balení v každé lékárně nebo lepší drogerii. Nemáte-li vazelínu, můžete stejně dobře použít i obyčejné domácí sádlo, popřípadě máslo. V tomto případě však musíte počítat s kratší životností mastičky.

Takto vyrobenou mast ze sádla nebo z másla je nutné skladovat v dobře uzavírateném kelímku v ledničce.

Jak si mast připravit?

Zhruba 20 dkg tuku dejte do menšího kastrůlku a na mírném ohni pomalu rozehřejte. Poté do rozpuštěného tuku přidejte cca 2-3 polévkové lžíce vybraných nadrobno nasekaných bylinek. Ty mohou být sušené nebo čerstvé. Vše dobře promíchejte, nechte na tuku krátce zpěnit a pak kastrůlek do druhého dne odstavte. Další den tuk opět rozehřejte a teplý propasírujte přes drobné sítko nebo plátýnko. Teplý tuk nalijte ideálně do tmavých, dobře uzavíratelných, skleniček a nechte v chladu. Takto vyrobené mastičky vám v chladničce vydrží zhruba měsíc.

Ze kterých bylinek lze mastičku připravit?

Bylinek, ze kterých lze mast připravit je celá řada. Našli jsme pro vás tři méně známé příklady, z čeho mastičku vyrobit.

Pokud přidáte do tuku rozsekané listy jitrocele, získáte úžasnou mast na hemeroidy a drobné ranky nebo popáleniny.

Z čerstvých drcených kaštanů nasbíraných na podzimní procházce si naopak můžete vyrobit mast, která pozitivně působí na bolesti a otoky nohou či kloubů a ulevuje od revmatických potíží.

Pomocníkem při špatné náladě je pak mast z mateřídoušky. Mastička vyrobená smícháním tuku a rozsekaných rozkvetlých výhonků se nanáší na čelo při bolestech hlavy, depresi a nebo pocitech únavy. Kromě toho mateřídoušková mast urychluje hojení menších boláků a hnisavých vřídků.

Číst více:  Léčivé účinky majoránky zahradní

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *