Jaké jsou výhody Krbových kamen s výměníkem

Výhoda krbových kamen s výměníkem je především ve funkci výměníku, který dokáže akumulovat teplo, které u klasických kamen odchází nevyužité do komína. Krbová kamna s výměníkem dokážou nahradit krbovou vložku a to v tom, že se dají napojit na nový nebo i stávající topný systém.

Výhodnou volbou je zapojení takovýchto kamen do stávajícího topného systému, například v kombinaci s elektrickým či plynovým kotlem.

Takto můžeme uspořit značné náklady během topné sezóny. Ve výměníku se ohřeje užitková voda a tak pak proudí do radiátorů, bojlerů nebo akumulačních nádrží, tímto způsobem se dá ohřát voda a vytopit celý rodinný dům. Krbová kamna s výměníkem jsou vhodná i do členitých prostor, maximálně využijí vzniklé teplo.

Teplovodní výměník je umístěný v zadní části krbových kamen. Je to tlaková tlustostěnná nádoba. Spodní vývod 1″ je na přívod studené vody, a horní vývod 1″ je výstup ohřáté vody. V případě instalace teplovodního výměníku je vždy bezpodmínečně nutné zajistit, aby byl odběr tepla z kamen.

Zapojení krbových kamen s výměníkem

  • Výkon je rozdělen na výkon do vzduchu a výkon do vody. Pozor se musí dát na nízký výkon, ten neumožní správné vytápění objektu. Vyšší výkon je dobrý pro provoz akumulační nádrže, která vám umožní dostatečnou zásobu teplé vody i kdy zrovna nemůžete přikládat.
  • Správné zapojení je nesmírně důležité pro správnou funkci krbových kamen ale i pro jejich životnost. Každý teplovodní systém musí být opatřen předepsanými prvky, kterými jsou především expanzní nádoba, pojišťovací ventil a oběhové čerpadlo, které je vhodné doplnit záložním zdrojem pro případ výpadku elektrické energie.
  • Teplota vody nesmí být moc nízká, ta potom způsobuje nízkoteplotní korozi, která výměník může i zničit. Příliš chladná voda vede k usazování sazí a dehtu, což snižuje výkon výměník v krbových kamnech. Tomu lze zabránit, pokud do systému zapojíte trojcestný ventil. Teplota vody ve výměníku nesmí být ani moc teplá, k čemuž může dojít z různých příčin, z nichž nejčastější je výpadek elektrického proudu. Čerpadlo přestane fungovat a voda ve výměníku začne vřít. Abyste tomu zabránili, můžete použít ventil, který vodu, jejíž teplota se blíží 100°C, odpustí do kanalizace a místo ní dopustí vodu z vodovodního řádu. Tento problém můžete vyřešit také zakoupením záložního zdroje energie.
  • Krbová kamna s teplovodním výměníkem nesmí být zapojena do stejného vedení jako hlavní kotel.
  • Při zapojení kamen s teplovodním výměníkem je dobré umístit čerpadlo do blízkosti kamen a to nejlépe do technické místnosti, chodby nebo za stěnu, protože čerpadlo je při provozu hlučné.
Číst více:  Jak správně vybrat vestavěnou skříň do bytu nebo do domu?

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *